Азиатските акции достигнаха 3-месечен връх във вторник (9 септември), предаде агенция „Ройтерс“. Това стана главно в следствие на положителните данни за икономическото състояния на Китай, които според повечето анализатори са ясно доказателство, че втората най-голяма икономика в света се възстановява.
Официалните данни, изнесени днес (10 септември), показват, че китайската производствена активност е нараснала през август с най-бърз темп за последните 17 месеца - 10,4% спрямо същия период през миналата година. Инвестициите и потреблението също отчитат по-висок от очаквания ръст.
Инвестициите в дълготрайни активи, които са ключов двигател на икономиката, са нараснали с 20,3% през първите 8 месеца на годината спрямо същия период през 2012 г.
Забавяне беше отчетено при инвестициите в недвижима собственост - 19,3% за първите 8 месеца спрямо 20,1% за периода януари - юли.
Ръстът при основното мерило на потреблението - продажбите на дребно за месец август е 13,4% спрямо същия период през миналата година.
„Данните за реалната производствена активност в Китай през август са по-добри от очакваните, което ще помогне за поддържане на пазарното оживление поради подобряването на отношението към китайската икономиката“, заяви Ли-Ганг Лиу, главен икономист за Китай в ANZ Хонг Конг.
Освен това през вчерашния ден (9 септември) беше отчетен растеж на износа, както и стабилизиране на инфлацията.
Данните доведоха до голямо раздвижване на азиатските пазари. Китайският индекс CSI300 отчете ръст от 0,7% след оповестяването на данните.
Индексът MSCI за Азия и Пасифика нарасна с 1,2%, а японският Nikkei с 1,5%. В основна причина за поскъпването на втория се превърна новината, че Токио ще бъде домакин на летните олимпийски игри през 2020 г.
Европейските акции също поскъпнаха в Азия, като се очаква немският индекс DAX да поскъпне с 0,5%.
Положителните данни не само в Китай, но и в Европа и САЩ, предполагат, че глобалната икономика като цяло започва да се възстановява.
Добре дошли за нововъзникващите пазари се оказаха и лошите новини за заетостта в САЩ, което увеличава вероятността Федералният резерв да продължи с програмата си за парични стимули.
Според „Ройтерс“ Фед ще редуцира средствата, които влага за изкупуване на чужди ценни книжа със скромните 10 млрд. долара до 75 млрд.