За построяването на двете американски централи у нас ТЕЦ "Марица Изток 1" (AES Гълъбово) и ТЕЦ "Марица Изток 3" ("Контур Глобал) са заложени бъдещи вземания* от сметките за ток на българските потребители.
Така Националната електрическа компания (НЕЛ) е гарантирала кредитите за строителството и рехабилитацията на централите, от които освен това купува задължително ток за 15 години на по-високи цени.
Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма в оставка Делян Добрев, който заяви, че едва днес е разбрал за наличието на подобни особени залози. "Те не са били активирани през периода, в който аз не съм бил министър, за да разбера, че се случва нещо такова", поясни той. Документите, с които той разполага са придружени с всички разрешения и представляват залог на сметките на всички потребители в България за вземането на кредит за строителството и рехабилитацията на централите. Добрев заяви, че ще ги изпрати на главния прокурор Сотир Цацаров за проверка.
Договорите за залозите са странни от морална гледна точка, те са осигурили гаранции на инвеститора - т.е. все едно да станете поръчител и да си заложите заплатата в полза на някой, който да ви построи апартамент и да му гарантирате, че ще го ползвате 15 г. под наем с добра норма на възвръщаемост, обясни Добрев. Рискът се носи от всички потребители. И защо тези централи не са построени от НЕК, запита той.
„Такъв особен залог аз до момента не съм виждал“, изтъкна Добрев. Според него при наличие на дългосрочен договор особеният залог отпада като възможност, а в момента ги има и двете. В случая с „Марица 1“ са заложени приходите на "Електроразпределение Варна" и "Електроразпределение Пловдив", тоест приходите на EVN и E.ОН.
За другата централа „Марица 3“ са заложени 43% от трите дружества. Министърът посочи, че няма никаква представа как 43% от двете дружества се оказват повторно заложени. За момента ситуацията е само във формата на документи, като строителството на даване на особен залог не е започнато.
Преди подписването на договора за AES и „Марица изток 1“ има решение на борда на директорите на НЕК за искане на разрешение от страна на министъра на енергетиката. В случая с „Марица изток 3“ договорът е под формата на писмо, като е парафиран от изпълнителния директор на НЕК и изпълнителния директор на „Марица изток 3“ АД.
Добрев уточни, че особените залози при ТЕЦ-овете „Марица 1“ и „Марица 3“ са съществували още през 2001 година при подготовката на споразуменията за тях по време на правителството на Иван Костов. Самите договори са сключени през 2002 („Марица 3“) и 2005 година („Марица 1“). Одиторски доклад от началото на 2012 година пък сочи, че оставащите по тях вземания са в размер на близо 13,2 млрд. лв.
Подписалите тези залози ги няма. Добрев сега разбрал за тях, тъй като министрите, които са ги одобрявали, не са споменавали за това, обясни той в отговор на въпрос защо чак сега огласява тази информация след като повече от година е министър на икономиката. Имаме ниско потребление на електроенергията в момента, централите работят на минимум, а енергията в чужбина е по-евтина, отколкото тук, не знам дали има внос на енергия, но ако има, то тя е за свободния, а не за регулирания пазар, продължи той. Предприятията могат да избират откъде да купуват своята енергия - дали от вътрешния пазар или от чужбина при тази ситуация, е неговото становище.
*Вземания могат да бъдат заложното право, предмет на особен залог. Особеният залог не е реален (най-важно особеност), т.е няма предаване на имущество, защото предмет на залога могат да са не само вещи. Договорът е консенсуален. Преимуществата на това са, че залогодателят може да използва в своята стопанска дейност заложеното имущество. От друга страна заложният кредитор се освобождава от необходимостта да се грижи за запазването на залога.