Петима влиятелни турски милионери стоят зад проекта за топлоцентрала до Резово. Сред инвеститорите има бивш депутат и собственик на верига от клиники.
Идеята е "Тракия Термичен Централен проект" да се осъществи чрез електрическата компания EMBA Elektrik Uretim A.S, регистрирана в Истанбул. Според проекта в близост до Резово трябва да бъде построен ТЕЦ с два блока, всеки с по 600 мегавата мощност. Предвижда се и изграждането на пристанище, през което да се внасят украински въглища, пише в. "Стандарт".
Проектната фирма е с капитал от 400 000 турски лири, или приблизително 320 000 лв. 30% дял в електрическата компания са собственост на Бюлент Сунгур, който е зет на президента на Конституционния съд на Турция Хашим Калъч. 25% от акциите са на Ерай Капъджъолу. Бизнесменът е собственик на 4-ата по големина верига от клиники в Европа - Dunya Goz, специализирани в очната медицина. Освен в цяла Турция болници от веригата има във Франкфрут, планирани са и филиали в Украйна, Великобритания, Русия, Швеция и Близкия изток. Кападжъолу има и строителен бизнес, а заедно с останалите партньори в проекта за ТЕЦ притежава циментово предприятие и фирма за управление на пристанища. Синът му Вахит Капъджъолу държи 5% дял в бъдещата топлоцентрала. По 20% имат бившият депутат и основател на Aytac (Айтач) - Мете Бюлгюн, и Аднан Демир, който е бил в управата на голям футболен клуб.
Проектът за ядрената площадка край Инеада е един от трите държавни за изграждане на АЕЦ. Мястото се обсъжда като подходящо заради слабата сеизмична активност в региона и близостта до брега. Освен това за турците Черноморският регион не е сред приоритетните за развитие на туризъм и е сравнително рядко населен. Все още обаче не е решено дали третата турска АЕЦ ще е до Резово или на южния бряг на Черно море в Азиатската част - Акчакоджа.
Засега няма яснота кой ще строи централата. Знае се обаче, че Анкара не иска да бъде 100% зависима от Москва. В момента Аккую - първата турска атомна, се изгражда от руската държавна компания"Росатом".
В Министерството на околната среда и водите очакват до края на следващата седмица официален отговор от турската страна за евентуалното изграждане на енергийни мощности близо
до българската граница. Това съобщи в петък министърът на околната среда и водите Нона Караджова, цитирана от БНР.