Сотир Цацаров е новият главен прокурор

20.12.2012 | 19:47
по статията работи: Петър Чернев
46-годишният пловдивчанин беше избран с помощта на 18 гласа
Сотир Цацаров е новият главен прокурор
Снимка: БГНЕС

Сотир Цацаров е избран за главен прокурор на Република България, предаде БГНЕС.

Още на първото гласуване юристът беше избран на поста с 18 гласа "за", 3 - "против" и 3 "въздържал се".

Около 18.40 ч. Приключи изслушването на последния кандидат за поста главен прокурор Сотир Цацаров от Висшия съдебен съвет (ВСС), предаде Агенция „Фокус”. Министърът на правосъдието Диана Ковачева коментира: "Според регламента ВСС трябва да проведе дискусия и да направи преценка на професионалните качества и компетентността на всеки един от кандидатите".

"С повече от 2/3 положителни гласове кандидатът се счита за избран за главен прокурор". Това каза на пресконференция представляващият Висшия съдебен съвет (ВСС) Соня Найденова на въпрос на журналисти защо съветът не гласува за останалите двама кандидати за главен прокурор.

Кандидатите за поста бяха трима. Заместник-главният прокурор Галина Тонева, председателят на Окръжния съд в Пловдив Сотир Цацаров и административният ръководител на Апелативната специализирана прокуратура Борислав Сарафов представиха концепциите си и отговориха на въпроси преди гласуването, информира БНТ.

"Сега прокуратурата не се нуждае от някой отвън да я спасява. Прокуратурата има нужда от промяна, от реформи, някои от които са болезнени, но не се нуждае от спасяване. Тя не е кораб, който потъва", заяви Цацаров. Той добави, че залогът за успех на прокуратурата е в това, че основната задача на главния прокурор е да създаде нормални условия на колегите си за работа.

По време на изслушването стана ясно че Цацаров е чел делото на Мирослава Тодорова срещу Цветан Цветанов. Пловдивчанинът уточни, че е направил това преди делото да бъде разпределено на съдия-докладчик, а причината била силният медиен интерес, информира БТА. Цацаров, който е председател на окръжния съд в Пловдив, където се гледа делото, каза, че след разпределението съдията е работил повече самостоятелно.

"Сотир Цацаров не отговаря на високите професионални и нравствени изисквания за главен прокурор", смята Калин Калпакчиев от ВСС.

За да подкрепи думите си, той цитира данни за сделка за закупуване на имот от новия главен прокурор и съпругата му. При сделката е била вписана невярна цена. Смята се, че по този начин е избегнато плащането на данъците върху реалната цена в момента на сделката. Според него единственият кандидат, за когото липсват факти, които сеят съмнения е Галина Тонева.

За третия кандидат за поста - Борислав Сарафов, Калпакчиев напомни за връзките му с депутата от ГЕРБ Светлин Танчев, с който са първи братовчеди.

Преди него беше изслушана Галина Тонева. В концепцията, която тя представи пред висшите магистрати, беше наблегнато на децентрализацията в държавното обвинение, която според нея ще повиши ефективността на всеки един прокурор. Освен за децентрализация в прокуратурата Тонева се обяви и "за" децентрализирането на отговорности. По думите ѝ всеки един съдебен район има своята специфика, включително по отношение на престъпността, информира iNews.bg.

"Моето семейство живее с 55 хиляди лева на година". Това отчете Тонева. Доходите й, събрани с тези на съпруга й, възлизат на 80 хиляди лева на година. Около 4200 лева са приходите от допълнителните хонорари на заместник-главния прокурор. Разходите на семейството по кредит и лизингов договор са 25 хиляди лева годишно. Така сумата, с която разполагат, възлиза на 55 хиляди лева.

"Ние живеем нормално, скромно, жилището ни не е голямо, не си купуваме скъпи бижута и не пътуваме по скъпи дестинации", коментира кандидатът за главен прокурор. На въпрос дали апартамент, който Тонева притежава в Балчик отговаря на пазарната цена, тя отговори, че жилището не се намира в курортната част на града.

"Имам намерение и идеи прокурорската работа да се измести по-напред, в малко по-ранна фаза". Това каза кандидатът за главен прокурор Борислав Сарафов по време на изслушването пред Висшия съдебен съвет (ВСС).

Според него Прокуратурата трябва да влезе още в оперативните и разследващите дела. Тя трябва да може да определя кой да бъде задържан, кой да бъде обвинен и кой офис да бъде претърсен, смята шефът на Апелативната спецпрокуратура. Той добави, че ако всичко това може да се решава от прокурора, ще могат да се обезпечат всички необходими доказателства още при следствените действия.

По отношение на трите му апартамента, които са предписани от неговите родители, Сарафов заяви, че и трите се панелни и се намират в ж.к. "Люлин". "Със сигурност те не ме правят богат", коментира той. За апартамента на майка си в Испания прокурорът обясни, че жилището е нейно и тя отдавна живее и работи там.

 

Сотир Цацаров е роден на 28 септември 1966 г. в гр. Пловдив.

Средното си образование завършва в Английската езикова гимназия в Пловдив, а висшето – в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, по специалността „Право”. На 1 октомври 1992 г. започва работа като съдия в Районния съд в Асеновград, а от 1 март 1996 г. става негов заместник-председател. На 1 октомври 1998 г. встъпва в длъжността заместник-председател на Окръжен съд - Пловдив, а от 21 януари 1999 г. е назначен за негов председател.

Два пъти е бил на обучение по съдебна администрация в САЩ.

Участвал е като експерт в мисии по проекти на Европейската комисия за реформа на съдебната система в Хърватия, Черна гора, Македония и Албания.

Семеен, с едно дете. Владее английски език.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...