Почти заспало и забравено, в полите на Родопите се намира малкото миньорско градче Златоград. То очаква финансовата помощ от ЕС, за да излезе от летаргията и да се превърне в туристическа дестинация. Така започва коментарна статия в Агенция Франс Прес, посветена на туризма в България.
"Имаме древни тракийски храмове, минерални извори, мините са превърнати в музеи" обяснява заместник кметът на Златоград Еливра Югюрлиева. За да активизират туризма, общинските власти са поискали финансиране от Европейския фонд за развитие на селските региони. В същото положение се намират много населени места в този регион – мините са затворени и туризмът сега е потенциален източник на доходи.
„Българското културно и природно богатство е голямо, но недостъпно”, коментира ръководителят на Държавната агенция по туризъм Анелия Крушкова. Инфраструктурата е в лошо състояние – разбитите пътища са спирачка пред всеки турист. След влизането ни в ЕС е ред на общините „да поемат инициативата и да направят техните градове известни туристически центрове”, коментира още Крушкова пред AFP.
В България са открити над 45 хил. исторически паметници – единствено Гърция и Италия ни изпреварват по този показател. Девет културни паметника и природни забележителности са в списъка на ЮНЕСКО за световното историческо наследство. Достъпът до тях обаче е силно ограничен. Това може да се промени – с помощта на програми като ФАР, например.
Европейските средства могат да бъдат ползвани, за да се активизира туризмът. Корупционни скандали обаче замразиха част от отпусканите средства по програмите, припомня още агенцията.
През 2007 година приходите от туризъм в България достигнаха 2,3 млрд. евро или 15% от БВП.