Осъзнаваме, че е възможно да бъде стартирана процедура срещу България за свръхдефицит. Това коментира финансовият министър Владислав Горанов. По неговите думи сега пред кабинета стои задачата да се обясни на експертите от Брюксел какво е породило въпросния свръхдефицит.
Министърът обещава, че ще бъдат предприети мерки „максимално бързо националните публични финанси да бъдат вкарани в рамката на 3 %“. Въпросният праг от 3% е наложен от Европейския съюз. В новия проект на кабинета за актуализиране на бюджета е заложен недостиг, достигащ до 3,7 на сто.
“Ако не се предприемат бързи стъпки за реформи в отделни сектори, разходите на държавата трудно могат да бъдат ограничени, освен чрез механично рязане, което е непрофесионално”, коментира Горанов.
Според Владислав Горанов работодателите и синдикатите, които влизат в Тристранния съвет, ще излязат със становище, че новият проектозакон за актуализация на бюджета не е съгласуван с тях. „Това, че нямаме време не е аргумент, но в случая ситуацията е аварийна. Все още няма избрано ръководство на НСТС”, казва той, цитиран от в-к "Преса".
По неговите думи социалните партньори са на мнение, че заложеният дефицит е твърде висок. „Той е твърде висок, но е обективен от гледна точка на неизпълнението на приходите и необходимите разходи, за да не се блокират бюджетни системи и да не се натрупват просрочени задължения към бизнеса”, допълва Горанов.
Социалните партньори са против това държавата да осигури финансова подкрепа за Фонда за гарантиране на влоговете, заради изплащането на гарантираните депозити към Корпоративна търговска банка (КТБ). „Моето мнение е, че за обществото това е най-евтиният вариант. Държавата да поеме дълга и да го предостави назаем на Фонда за гарантиране на влоговете”, посочва министърът.
„Фондът е само един инструмент държавата да си изпълни ангажимента да гарантира влоговете на българските граждани. Държавата трябва да си поеме отговорността и да гарантира изплащането на гарантираните влогове максимално бързо”, допълва той.
В проекта за актуализация на бюджета правителството е решило да отпусне още 43,6 млн. лв. за здравното министерство. Актуализиран е и бюджета на Здравната каса с нови 100 млн. лева. Това е втората актуализация на бюджета на НЗОК за тази година. През юли касата получи 225 млн. лева от бюджета.