Ще настояваме за спазване на автономията на Българската академия на науките (БАН), за да не се превърне реформата на БАН в ликвидация, за което има реална опасност. Това каза лидерът на "Коалиция за България" Сергей Станишев на среща с представители на БАН в Народното събрание, предаде Агенция "Фокус".
Станишев изрази опасения дори традиционни направления за БАН да се оголят, след като възрастните преподаватели напуснат, а младите учени нямат стимул да постъпят в академията. Той призова представителите на БАН да имат активна позиция, в противен случай управляващите ще правят, каквото си поискат. Депутатът каза още, че изискване на Лисабонската стратегия е България да достигне финансиране за наука в размер на 1% от БВП.
Сергей Станишев напомни, че в бюджет 2010 с 140 млн. лева са намалени средствата за научни изследвания, докато в страните в ЕС посоката е обратна - към увеличаване на тяхното финансиране. Той изрази опасения, че по тази причина ще изостанем и че няма да покрием лисабонските критерии. Съществува реална опасност да загубим позиции в традиционни сфери в науката, в които сме били силни. Това, което се прави в БАН, е авантюристичен подход за реформа, смята лидерът на "Коалиция за България".
Ваня Добрева - бивш заместник-министър на образованието и член на ИБ на БСП заяви, че в рамките на дебата за реформата в БАН би следвало да бъдат съхранени хуманитарните направления, сред които и тракологията. Тя съобщи, че по нейни данни имотите на академията на 4-ти и 8-ми километър в столицата са на себестойност около 2 млрд. лева. Представителите на БАН я поправиха като уточниха, че сумата е не 2 млрд., а 3 млрд. лева. Според Добрева има тенденция към тотална либерализация в отношението на образованието и научната сфера и връщане на практики от времето на тоталитаризма. Тя изрази учудване, че в Закона за насърчаване на научните изследвания се дава право на МС чрез постановления, да може да създава институти. По нейни данни от 15 хиляди души, които са работили в БАН, в момента са останали около 8 хиляди, от които хабилитираните са около 1800 души.
Веригата хранителни магазини "Кауфланд" е проявила интерес към сграда на Българската академия на науките. Това заяви председателят на Общото събрание на БАН Стефан Воденичаров. Мястото е на "Шипченски проход" 67 и се води по документи на Института по металознание. Когато започне да се приказва, че БАН вече е пред ликвидация, започват да се появяват най-различни интереси. Към настоящия момент не се предвижда освобождаване на сградата. Ако някой реши да отнеме наши имоти - може да го направи, например, с акт на правителството, обясни Воденичаров.