Снимка: Правителствена информационна служба
Премиерите на България и Русия Сергей Станишев и Владимир Путин откриха Българската национална търговско-промишлена изложба, която е част от програмата за отбелязване на Годината на България в Русия. Това е най-мащабното досега представяне на експортния потенциал на страната ни за последните 20 г., каза в приветствието си българският министър-председател, съобщиха от правителствената информационна служба.
Целта е повишаване на износа за един от основните външно-търговски партньори на страната ни като се използват икономическите, инвестиционните и експортните възможности на България като пълноправен член на ЕС и надежден партньор, предлагащ конкурентни стоки и услуги.
През последните години българо-руските икономически връзки достигнаха най-голяма си динамика за две десетилетия, каза Станишев. Той посочи, че през 2007 г. и 2008 г. износът нараства съответно с 96% и 51%, а размерът на руските инвестиции се повишава с 31% годишно. Увеличава се и броят на руските туристи, които предпочитат да прекарат почивката си по българските курорти. Всичко това беше постигнато в резултат на целенасочените ни действия и мерки, защото за нас Русия е традиционен и един от най-важните външноикономически партньори, подчерта премиерът.
Станишев изтъкна, че нова сила придобива и енергийното сътрудничество със стартирането на проектите "Бургас-Александруполис", АЕЦ "Белене" и "Южен поток". Убеден съм, че ползотворното и взаимноизгодно сътрудничество ще продължи и през следващите години, но има още много работа, която трябва да се свърши и от правителствата, и от деловите среди на двете държави. Според него огромен потенциал има в партньорството на регионално ниво и затова основен акцент се поставя върху представянето на българската икономика в редица области на Руската федерация. В условията на световна финансова и икономическа криза и от бизнеса се изисква по-голяма гъвкавост, изобретателност и динамика в търсенето на нови възможности. Ето защо през следващите месеци част от изложбата ще бъде представена в Казан, Екатеринбург и Ханти-Мансийск, каза премиерът.
Руският министър-председател Владимир Путин определи българската национална изложба като събитие, което разкрива големи възможности пред деловите среди от двете страни. Върху площ от 3500 кв. м около 200 наши фирми от строителния и туристическия бизнес, машиностроенето, електрониката, хранително-вкусовата промишленост, винопроизводството, фармацевтичната и парфюмерийната индустрия, текстила, дърводобива и мебелното производство представят продукцията, дейността си и възможностите за сътрудничество. Според Путин партньорството между двете държави не се изчерпва само с големите проекти и трябва да се използва натрупаното през годините, за да се върви напред. Той изрази надежда българските специалисти да приложат своя опит при изграждането на съоръженията, свързани с олимпийските игри в Сочи през 2014 г.
Пред участниците в българо-руския бизнес форум, който съпътства изложбата, Станишев представи актуалната икономическа ситуация у нас и предимствата да се прави бизнес в България. Той посочи, че благоприятните условия за предприемачество са довели до забележителен напредък в страната ни през последните години: икономически ръст от над 6%, което ни нарежда на едно от челните места в ЕС по динамика на развитието, и над 20 млрд. евро чуждестранни инвестиции за три години и половина.
Значителното активизиране на търговско-икономическите отношения между България и Руската федерация вече е трайна тенденция. През миналата година 10,2% от външнотърговския ни стокообмен е с Руската федерация. Той достига 6157,9 млн. долара, което е ръст от над 48%. През 2007 г. е бил 4159,3 млн. долара. През миналата година износът за руския пазар нараства с 51%, достигайки 674,1 млн. долара. Най-голям е експортът на медикаменти, вина, арматурни артикули, части за автомобили и кари, нефтени масла, козметика, електрически акумулатори, селскостопански и хранителни продукти и т. н. Вносът от Русия през 2008 г. е за 5483,8 млн. долара. Над 90% от него са минерални продукти и горива, а останалата част са суровини, материали и изделия от машиностроенето.