Стара Загора иска преразглеждане на Стратегията за развитие на културния ни туризъм

02.11.2009 | 10:07
по статията работи:
Според стратегията страната ни е разделена на 13 туристически области
Стара Загора иска преразглеждане на Стратегията за развитие на културния ни туризъм

На заседание на 29 октомври 2009 г. старозагорските общински съветници приеха декларация, адресирана до министър-председателя Бойко Борисов, в която категорично настояха за преразглеждане на Стратегическия план за развитие на културния туризъм в България. Според Стратегията страната ни е разделена на 13 туристически области, наречени "локуси", които обядиняват над 300 археологически обекта.

Районите условно са наименовани: Велика София; Долината на царете; Възрожденският град; По бреговете на Дунав; Каменно сърце; Старите столици; По бреговете на Черно море; Странджа планина; Мечът и кръстът; Пловдив и Римската империя; Портата на Родопите; Големите планини; Вкаменената гора.

В документа съветниците настояват още Стара Загора да бъде поставена в подходяща локална културна система, както и списъкът с туристически обекти да бъде попълнен с още обекти с безспорни културно-исторически достойнства.

Стратегията ситуира община Стара Загора в локус "Каменно сърце", където тя е със Сливенска област. Тя влиза в картата на културния туризъм само с един обект - останките от римския град Аугуста Траяна, съобщи Икономически портал на регион Стара Загора.

Припомняме ви, че окончателният вариант на плана беше официално представен през юни тази година. През миналия месец в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) се проведе среща, на която в общи линии отново бяха маркирани основните акценти по проекта.

По време на срещата Econ.bg попита за критериите, по които са селектирани обектите. Зам-министърът на културата отговори, че най-важният критерий да попадне един обект в районирането, е дали той има потенциалът да се превърне в туристическа атракция. Като допълнение Тодор Чобанов изтъкна, че разработената стратегия "не е Светото писание". Продуктът подлежи на доработване, обогатяване и разширяване.

На въпрос на Еcon.bg защо районите са точно 13, а не 15 или 16, Тодор Чобанов, макар и под формата на шега, отговори така: „Защото 13 е едно хубаво число". Последният район е бил обособен през последните месеци, каза още той. В тази връзка беше съобщено, че за в бъдеще и броят на районите ще бъде увеличен.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...