Обвиненията на Европейската комисия за „Южен поток“ са лесно оборими, но имам усещане, че този проект става заложник на един геополитически конфликт. Това заяви в ефира на bTV бившият енергиен министър Драгомир Стойнев визирайки напрежението между Европейския съюз и Русия.
По отношение на издадените разшрения за строителство в последните дни на кабинета „Орешарски, той коментира, че европейските експерти са поискали от България да не се предприемат повече тръжни процедури по проекта, каквито не са и правени.
Стойнев допълни, че в момента се готви договор между Българския енергиен холдинг и „Газпром“, свързан с това, че ако се намери газ в Черно море, без проблем да се транспортира по „Южен поток“.
Относно подписаното акционерно споразумение с „Уестингхаус“ за 7-и реактор на АЕЦ „Козлодуй“ бившият енергиен министър се обоснова, че то не предрешава нищо. В резултат на договора няма да се правят никакви разходи.
„Това споразумение е просто една първа стъпка. То дава възможност да се започне разговор с кредитори, за да се направи финансов модел. Ако не се намери добро решение, всичко приключва и няма да има санкции. В случая нямаме договор за проектиране, за строителство, за оборудване, нямаме нищо“, заяви Стойнев.
По думите му това акционерно споразумение трябва да се потвърди и от служебното правителство. „Ако те считат, че не трябва да го правим, всичко приключва“, допълни той.
На въпрос дали заложената примерна цена от 5,3 млрд. долара за строителството на новия реактор на атомната централа може да се повиши, Стойнев отговори, че всичко зависи от финансовия модел, който още не е направен.
„Именно за това подписахме акционерно споразумение – за да направим финансов модел. Докато нямаме такъв, нищо не се е случило“, заяви той.