Според експертите от американската частна компания за анализи и разузнаване Стратфор, през четвъртото тримесечие гръцкото правителство едва ли ще въведе необходимия минимум от реформи, с които ще си осигури финансова помощ от партньорите си от Европейския съюз, Европейската централна банка и Международния валутен фонд (МВФ). Въпреки това, поради предварителните парламентарни избори в страната, които се проведоха през септември, изпълнението на цялостния пакет реформи, договорени с кредиторите, ще се забавине до догодина. Анализаторите от Стратфор напомнят, че в следствие на изборите правителството в страната отложи приемането на много от обсъжданите политики. В резултат на това кредиторите също може да отложат изплащането на средствата за страната. И приемането на плана за реформите, и изплащането на финансовата помощ бяха насрочени за средата на октовмри.
Възможно е кредиторите да отпуснат допълнително време на гръцкото правителство, през което то може да п пориеме управленската си програма и плана за реформи. Някои от партньорите на Гърция от Северна Европа, сред които са Германия, Холандия и Финдландия, припомнят, че са инвестирали значителен политически капитал в договарянето на помощния пакет и реформите в страната и уверяват местните законодатели, че ще оказват постоянен натиск върху Атина. Според експертите от Стратфор това означава, че кредиторите на Гърция ще проявят известно търпение, но натискът върху страната ще се засили към края на годината.
Забяването на приемането на окончателния пакет от реформи ще доведе до отлагане окончателното решение на Международния валутен фонд. Институцията все още не е решила дали ще участва в спасителните мерки за страната. Атина ще настоява за отписване на още от дълговете си, след като през 2011 г. кредиторите на страната бяха принудени да приемат „подстрижка“ на 100 млрд. евро. Не се очаква преговорите за подобна мярка да доведат до резултати преди края на годината.
След като изплати значителни суми по външния си дълг към Европейската центрлана банка през юли и август (въпреки че гръцкото правителство фалира пред Международния валутен фонд, тъй като не успя да погаси задълженията си до падежа им), календарът на дълговите плащания на южната ни съседка до края на годината не е изпълнен със значителни задължения, което означава, че Атина може да си позволи забавяне на преговорите с кредиторите си.
Анализаторите от Стратфор изтъкват, че колкото повече се забавят преговорите за финансиране между кредиторите и Гърция, толкова повече се засилват опасенията за напускане на Еврозоната от южната ни съседка (т.нар. „Грексит“) и толкова повече ескалират политическите търкания в най-големия кредитор на Гърция – Германия.