Строят за 3-4 години 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй"

27.02.2014 | 13:20
по статията работи: Георги Велев
"Уестингхаус" търси български фирми за подизпълнители на проекта
Строят за 3-4 години 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй"

Практиката в строителството на реактора AP 1000 до момента показва, че той може да бъде построен за 48 месеца, а тенденцията е сроковете да се намалят до 36. Това обясниха от американската компания Westinghouse ("Уестингхаус"), която има намерение да изгради 7-ми блок в АЕЦ "Козлодуй".

Строителството на 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“ може да започне през 2016 г., а преговорите между Българския енергиен холдинг (БЕХ) и американската компания могат да приключат до няколко месеца. Това обясни днес пред българския бизнес Ранди Галм, вицепрезидент и директор по развитието на проектите на "Уестингхаус" в Европа, Близкия изток и Африка.

По думите му преговорите с БЕХ вървят доста интензивно като и двете страни имат желание да постигнат възможно най-бързо договорка за строителството на новия блок. В началото на февруари представители на „Уестингхаус“ са посетили площадката на АЕЦ „Козлодуй“ и са се запознали на място с възможностите на българската атомна централа.

От компанията припомниха, че страната ни е основен износител на електроенергия за региона, а занапред предстои закриването на доста термични централи. Това правело проектът за 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“ жизнено важен за страната ни. Галм заяви още, че в строителството на блока ще участват възможно най-много български фирми, но не уточни дали ще бъдат 30%, както предвиждаше директорът на АЕЦ „Козлодуй“ Иван Генов.

За момента не се конкретизира каква би била цената за изграждането на 7-ми блок и на какви цени ще се продава електроенергията от реактора.

Ние искаме да получим евтина централа, която да произвежда евтин ток, обясни по време на срещата с инженерните фирми членът на ДКЕВР Еленко Божков.

„Уестингхаус“ организира днес среща с представители на български компании с идеята фирми у нас да станат доставчици на оборудване за строителството. Срещата бе  организирана в партньорство с Toshiba, БТПП,БСК и КРИБ като на нея участваха над 100 български инженерни фирми.

Тук няма да се развиват доставчици на големите компоненти на блока, но български фирми могат да извършват строителството и изграждането на електрическите кабели. Като цяло около 40% дейностите могат да се извършват от транспортни и строителни фирми. Българското участие в строежа ще бъде ограничено до дейности, които не са свързани с безопасността на реактора, обясни Дилором Изамова, регионален мениджър Управление на веригата за доставки в Европа, Близкия изток и Африка.

Компанията освен това разглежда възможността да строи и 8-ми блок в АЕЦ „Козлодуй“, заяви Ранди Галм. Той обясни, че този вариант за момента не е във фокуса на "Уестингхаус", но се разглежда като по-далечна възможност.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....