Схватка с водни струи избухна между кораби на Япония и Тайван

25.09.2012 | 10:04
по статията работи: Александър Димитров
Плавателните съдове на двете страни са се сблъскали край оспорваните острови Сенкаку
Схватка с водни струи избухна между кораби на Япония и Тайван

Плавателни съдове на бреговата охрана на Япония и шхуни на Тайван са провели схватка с водни струи днес, съобщава Channel News Asia. Причината за сблъсъка е навлизането на тайванските лодки, придружени от патрули, във водите около островите Сенкаку, смятани за японска територия.

След като преди две седмици Япония национализира островите, между Китай, Япония и Тайван назря сериозен конфликт. Това е и поредното негово проявление.

Схватката е била излъчвана директно по националната телевизия и се очаква да разпали още повече и без това изострените отношения между Япония от една страна, и Китай и Тайван от друга.

По думите на главния правителствен секретар Осаму Фуджимура флотилията от тайвански плавателни съдове е наброявала 40 риболовни шхуни и 8 патрулни лодки на бреговата охрана. „Свързахме се с тайванските власти и посочихме, че тези плавателни съдове нямат правото да навлизат в нашите териториални води“, уточни той, цитиран от агенция „Франспрес“.

Говорител на тайванската брегова охрана пък е потвърдил информацията, изтъквайки, че близо 60 плавателни съда са се доближили до островите. Някои от тях са били едва на три морски мили разстояние от тях, което е неспазване на границите на японското териториално море в размер на 12 мили. Впоследствие лодките, плаващи под тайвански флаг, са напуснали мястото на конфликта.

Оказа се, че те са част от флотилия, тръгнала от Тайван в понеделник, която търси пряка намеса в конфликта. Съдовете включват общо 300 рибари и 60 репортера на борда си. Според недоволните тайванци островите Сенкаку са място, където техните предци са ловували риба, и не може да им бъде отказвано правото на риболов сега.

Това е първата толкова масова тайванска акция от 1996 година според говорител на японската брегова охрана. Последният сходен случай тогава е включвал 41 кораба, на които е имало активисти от Хонг Конг и Тайван, желаещи да маркират островната верига като суверенна на Тайван.

С днешния случай Тайван също се намесва по-активно в досега подхвърляния главно между Япония и Китай конфликт. Регулирането му и успокояването на ситуацията са от изключителна важност, но националистическите настроения във всяка една от страните изживяват истински възход покрай кризата „Сенкаку“ и овладяването им се оказва все по-трудно.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...