Съгласие в Г20 по икономическите индикатори за дисбалансите

20.02.2011 | 10:34
по статията работи:
Китай, който е обвиняван, че трупа валутни резерви, имаше най-големи възражения срещу мярката
Съгласие в Г20 по икономическите индикатори за дисбалансите

След трудни преговори главно поради съпротивата на Китай министрите на финансите на страните от Г20 постигнаха днес в Париж съгласие по списък с показатели за измерване на световните дисбаланси, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.

Имаме споразумение, всички положиха усилия, съобщи френското председателство на Г20. Възприетите индикатори се отнасят до вътрешните дисбаланси на страните (бюджетния дефицит и държавния дълг и обема на частните спестявания) и външните дисбаланси, както и обменния курс. Списъкът на одобрените индикатори не включва валутните резерви – една от най-спорните мерки.

Китай, който е обвиняван, че трупа валутни резерви, имаше най-големи възражения срещу мярката. Системата от индикатори ще даде възможност на Г20 да оценяват дисбалансите на икономиките си и да коригират икономическата си политика. Това по-специално ще позволи да се пристъпи към реформа на валутната система, за което настоява Франция.

Основен противник на системата на индикаторите бе Пекин, който е натрупал огромни валутни резерви и търговски излишъци благодарение на икономическия си модел, ориентиран към експорта и занижаване на стойността на националната валута – юана.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...