Разминаване в идеите за съдебната реформа между правосъдния министър Маргарита Попова и депутати от ГЕРБ отложи приемането на Закона за съдебната власт.
От мнозинството не успяха да осъществят обещанията си законите, чрез които управляващите смятаха да прокарат вижданията си за съдебна реформа, да бъдат приети преди празниците, съобщи в. "Новинар".
Депутатите оставиха тази задача за след Нова година. Повод за споровете вътре в самото мнозинство се оказаха промените при атестирането на магистратите и кариерното им развитие. С новия закон се предвижда и създаването на новия Специализиран наказателен съд, както и това членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) да бъдат проверявани за надеждност от службите, за да получат достъп до класифицирана информация.
Според закона се залага конкурсното начало за всички постове в съдебната система, без тези на главния прокурор, председателите на Върховния административен съд и Върховния касационен съд. Това е
сърцевината на концепцията на Попова за реформата. По предложение на ГЕРБ обаче се създава и възможността административният ръководител на съответния съд също да прави предложения за своите
заместници и за редови магистрати и съдии.
В друг текст пък се урежда това да става единствено когато няма кандидати за поста. Той обаче не бе приет в зала.
Зам.-шефът на парламента Анастас Анастасов призна, че са се получили противоречия в предвидената концепция и за конкурсното начало. По думите му те ще създадат пречки и неразбиране по процедурите за назначаване и повишаване на магистрати, освен това се променяла концепцията за конкурсното начало. За след Нова година остана и другият закон, който регламентира работата на спецсъдилищата - Наказателно-процесуалният кодекс.