Съдебните спорове между Русия и Украйна са в размер на почти 100 милиарда долара

24.02.2016 | 11:15
по статията работи: Даниел Василев
Конфликтът между двете страни се премества от бойното поле към заседателните зали и арбитражите
Съдебните спорове между Русия и Украйна са в размер на почти 100 милиарда долара
Снимка: Sxc.hu

Военният конфликт в Източна Украйна може да е спрял, но финансовите конфликти между Русия и Украйна тепърва ще се разгарят. Съдебното дело, което Руската Федерация заведе през миналата седмица заради фалита по дълг на стойност 3 милиарда долара от декември миналата година, бледнее на фона обезщетенията от 63 милиарда долара, които за които претендира Украйна в няколко дела, водени в различни съдилища от Стокхолм до Хага, най-вече заради щети за анексирането на полуостров Крим, предаде Bloomberg.

Но делото заради фалита по дълга към Русия и последвалият мораториум над изплащането на задълженията към страната не е единственото съдебно обвинение срещу Украйна. Паралелно с горните дела се води и още един голям съдебен процес, в който руският газов гигант Газпром съди страната за около 32 милиарда долара поради неплатени сметки. Така общата стойност, на която възлизат съдебните искове между двете държави и някои техни предприятия, достига почти 100 милиарда долара – само с 30 милиарда по-малко от брутния вътрешен продукт на Украйна за 2014 г.

„Това е нова фаза на конфликта“, коментира политическият анализатор за Централна и Източна Европа от Teneo Intelligence Отилия Данд, цитирана от Bloomberg. Други анализатори също са на сходно мнение. Прехвърлянето на конфликта от бойното поле към съдебните зали е гаранция, че напрежението между бившите съветски републики ще се задържи поне в обозримо бъдеще. Самите съдебни дела със сигурност ще траят с години, като само хонорарите по тях се оценяват на десетки милиона долара.

Освен това няма гаранция, че някоя от двете страни ще успее да събере обзещетенията, дори и съдът да реши в нейна полза. Причината за това е, че ще е необходимо да събере дължимото ѝ посредством чуждестранни правителствени активи, а това само по себе си може да е изключително скъп и продължителен процес, смята Стивън Ягуш от Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan LLP. А дори и да спечели, Украйна ще трябва да се нареди на опашката на чакащите за получаване на средства от Русия. Преди нея са бившите собственици на Yukos Oil Co., които спечелиха дело за конфискация на активите от страна на Русия. Обезщетението, което през 2014 г. съдът в Хага постанови да им бъде изплатено, е на стойност 50 милиарда долара.

Ето някои съдебните спорове между двете страни:

Русия срещу Украйна

Русия настоява да ѝ бъдат изплатени еврооблигациите на стойност 3 милиарда долара, които продаде на Украйна през декември 2013 г. – само два месеца преди съюзникът на Путин Янукович да бъде свален. Освен тях федерацията е изтъкна, че иска да ѝ се изплатят разноските по делото и лихвата по дълга, чиято обща стойност е 75 милиона долара.

Русия отказа да участва в преструктурирането на дълга на Украйна, за разлика от някои чуждестранни инвеститори, които се съгласиха да удължат матуритета на ценните книжа и да осъществят „подстрижка“ (т.е. да отпишат) 20% от дълга на страната.

В делото Русия е представлявана от нюйоркската Gottlieb Steen & Hamilton LLP. Очаква се делото да продължи между 18 и 24 месеца.

Украйна срещу Русия

Украинският президент Порошенко посочи пред държавната телевизия, че Украйна ще заведе дело срещу Русия за анексирането на Крим пред Международния трибунал в Хага до няколко седмици. Страната ще търси обезщетения на стойност 1 трилион украински хривни (37 милиарда долара).

Ако делото наистина бъде заведено, до приключването му ще минат години.

Нафтогаз срещу Газпром

Украинската държавна енергийна компания Нафтогаз подаде арбитражен иск срещу руския износител на газ Газпром за обезщетения на стойност 26 милиарда долара в Стокхолм. Според компанията тя е надплатила вноса и същевременно е получила твърде малко средства за транзита на газ през страната. Първото решение на съда не се очаква до края на годината.

Газпром срещу Нафтогаз

През юни 2015 г. Газпром заведе арбитражен иск срещу Нафтогаз в Стокхолм за компенсации в размер на 29,2 милиарда долара заради неплатени доставки и отказ от доставянето на целите договорени количества газ. През януари от базираната в Москва компания изтъкнаха, че Украйна ѝ дължи почти 32 милиарда долара.

Ошадбанк срещу Русия

Държавната „Ошадбанк“ заведе арбитражен иск срещу Русия в Стокхолм заради изгубени нейни активи в Крим. Банката търси компенсации в размер на 15 милиарда хривни.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...