Подготвя се създаването на гаранционен фонд в рамките на втория и третия стълб на пенсионното осигуряване, съобщи заместник-председателят на Комисията за финансов надзор Ангел Джалъзов. Целта на фонда ще е да покрива номиналния размер на вноските до изплащането на пенсиите на осигурените при срив на капиталовите пазари, например като този от 2008 г. заради финансовата криза, когато пенсионните дружества също пострадаха.
Фондът няма да гарантира доходността, постигната от пенсионните дружества, нито ще индексира средствата по партидите с нивото на инфлацията. Механизмът в пенсионната система се създава по подобие на Фонда за гарантиране на влоговете в банките.
В близките 7-8 години активите на пенсионноосигурителните дружества ще достигнат поне 20-25 млрд. лв. от текущите близо 8 млрд. лв., съобщи още Джалъзов, позовавайки се на актюерски оценки. По думите му капиталовият пазар ще играе все по-голяма роля за инвестициите на пенсионните дружества, а те от своя страна могат да бъдат двигател за ръста на капиталовия пазар. Той припомни, че пенсионните фондове могат да инвестират до 10% от активите си в облигации, емитирани от компании, осъществяващи инфраструктурни и инвестиционни проекти. Според Джалъзов това може да повлияе положително на икономиката. Като се има предвид, че към деветмесечието активите на пенсионните компании са близо 8 млрд. лв., по този начин 800 млн. лв. могат да бъдат пренасочени към инфраструктурни проекти, обясни той.
Джалъзов коментира предстоящите промени в Кодекса за социално осигуряване. По негови думи се предвижда постепенна редукция на таксите, като за период от 3 до 4 години те ще намалеят с до 40%.
Други оценки на КФН показват, че в резултат на по-високите такси в период от 30 до 40 години сумата по индивидуалната партида на осигурено лице намалява с 20%.
„Таксите са били високи с цел натрупване на приходи. Те могат да бъдат намалени на фона на положителното развитие на сектора“, каза Джалъзов.
Според председателя на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване Никола Абаджиев активите на пенсионните фондове от втори и трети стълб са нараснали с 22% за година, съобщава в. „Монитор“. Към 30 септември постигната годишна доходност от всички компании е 6-7%.
Абаджиев коментира още, че един от проблемите пред компаниите е със събирането на осигурителните вноски.
„Те или не се събират, или пристигат с голямо закъснение, което носи загуба не само на дружествата, но и на осигуреното лице“, заяви той.
По негови думи предстои да се подобрят условията за инвестиции, да се създаде механизмът за гарантиране на средствата на осигурените лица и да се въведат т.нар. мултифондове в допълнителното доброволно пенсионно осигуряване. Джалъзов обясни, че мултифондовете ще бъдат продукти с различен рисков профил и различен дял на инвестициите в акции, облигации и депозити.