За първи път в света по метода на клонирането у нас бе създаден оригинален хибрид на копринена пеперуда с рекордна продуктивност, съобщи директорът на Опитната станция по бубарство във Враца проф. Наум Петков. Започна и промишленото приложение на клонингите при производството на генетично чисто бубено семе.
Най-голямата трудност при изкуственото размножаване на черничевата буба е определянето на пола на индивидите. С традиционните методи това е възможно чак във фаза, когато се излюпва пеперудата. Тогава обаче при кръстосването на различните породи намесата на човека води до генетично замърсяване и се губят ценните наследствени качества. Клонирането премахва всички тези недостатъци, защото се създават само женски екземпляри, които се размножават безполово.
"За първи път, това подчертавам, което е най-актуалното и най-важното, ние успяхме да получим хибрид, в който участва като майчина форма клонинга и като бащина – генетично маркирана по пол линия. Това ще рече, че имаме хибриди с високи продуктивни признаци и високо качество на суровата коприна, което е нещо уникално", обясни проф. д-р Наум Петков, директор на Опитна станция по бубарство във Враца.
Клонирната буба поставя нов рекорд по дължина на копринената нишка – близо километър и половина. Освен това уникалният хибрид дава с 30 на сто по-висок добив на сурови пашкули с много добро качество. Първите научни съобщения за откритието са публикувани в изданията на най-голямата специализирана лаборатория в Чикаго, уточни проф. Наум Петков./БНТ