Камарата на представителите на САЩ (долната камара на американския Конгрес) одобри законопроекта за увеличаване на данъци и орязване на разходи, с който трябва да се избегне т.нар. "фискална пропаст", предаде агенция „Блумбърг“.
По-рано Сенатът на САЩ одобри законопроекта, който ще засегне доходите най-вече на по-богатото население. Бремето на по-високите данъци всъщност ще падне върху 1-ия процент най-богати американци. Тези, които изкарват повече от 2,7 млн. долара годишно, ще плащат средно 443 хил. долара повече данъци през 2013 г. в сравнение с 2012 г. - или с 26% повече.
Решението се тълкува като победа за президента Барак Обама, въпреки че републиканците смятат в следващите няколко седмици да се преборят за орязване на бюджетните разходи в замяна на повишаване на тавана на дълга.
При гласуването в долната камара 267 от депутатите одобриха законопроекта, а 167 се обявиха „против“.
„Дефицитът трябва да бъде намален по начин, който е балансиран“, заяви Обама от Белия дом. По думите му богатите американци и корпорациите трябва да плащат дори повече, а Конгресът трябва да увеличи тавана на дълга. „Всеки плаща неговия си дял“, заяви американският държавен глава.
Според анализаторите бюджетната сделка за „фискалната пропаст“ ще увеличи данъците за 77,1% от домакинствата в САЩ. Повече от 80% от домакинствата с доходи межу 50 хил. и 200 хил. долара ще плащат по-високи данъци.
Очаква се Обама да подпише законопроекта възможно най-скоро.