Таксиджии призоваха регулаторите да разследват поскъпването на "Гражданска отговорност"

07.11.2024 | 08:25
по статията работи: econ.bg
От началото на октомври едновременно всички застрахователните компании са повишили застрахователните премии за таксиметровите автомобили с 50% до 1100%
Таксиджии призоваха регулаторите да разследват поскъпването на "Гражданска отговорност"
Снимка: БГНЕС

Сдруженията на таксиметровите шофьори, които готвят голям национален протест на 20 ноември, призоваха регулаторните органи да реагират на драстичното поскъпване на цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". От началото на октомври едновременно всички застрахователните компании са повишили застрахователните премии за таксиметровите автомобили с 50% до 1100%.

"За първи път насам нашият бранш ще направи национален таксиметров протест на 20 ноември от 11 ч. Ще обхванем всяко населено място, където има таксиметрови шофьори. Този протест е организиран срещу застрахователния октопод, който с огромните си пипала се опитва да задуши нас, таксиметровите шофьори, с повишение на застрахователната премия от над 50% до 1100% по задължителната застраховка "Гражданска отговорност", обяви на специална пресконференция председателят на "Съюз такси" Кирил Ризов.

Таксиметров шофьор от Пловдив съобщи, че от октомври вноската по новия договор за "Гражданска отговорност" става почти 1000 лв. при досегашни 300 лв. Други застрахователи предлагат същата сума, дори при някои тя скача до 3000 лв.

От Инициативния комитет за провеждане на протеста прочетоха и обръщение до Народното събрание, Министерството на транспорта и съобщенията, Министерството на финансите, Комисията за финансов надзор, Комисията за защита на конкуренцията, Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита от дискриминация. В него се призовава КЗК и КЗП да се самосезират, за да установят какво е наложило едновременното и драстично вдигане на премията от застрахователите и дали има забранени картелни съглашения.

Мотивът на застрахователите да завишат цената на "Гражданската отговорност" за таксиметровите коли е, че са рискови, казаха недоволните шофьори. “Не може застрахователите да третират таксиметровите автомобили като рискови, когато за всички е ясно, че таксиметровите шофьори са по-опитните - извършват по-малко нарушения и участват в по-малко ПТП по своя вина, което се вижда от справките на КАТ”, посочи Ризов.

Затова от таксиметровия съюз призовават и Комисията за финансов надзор (КФН) да се самосезира и да провери какви са данните от КАТ за пътнотранспортните произшествия по вина на таксиметровите автомобили и какво е процентното им отношение спрямо останалите автомобили.

"Както при всеки друг застрахователен продукт, премията по застраховка "Гражданска отговорност" зависи от статистическите наблюдения за щетите в резултат на покритите по полицата рискове", посочи Ризов. Според таксиметровите шофьори по никакъв начин не може да се обоснове ръст на застрахователната премия по-висок от 50%.

На пресконференцията бе отбелязано, че в таксиметровия бранш работят около 35 – 40 хиляди шофьори в България и всички те ще бъда ангажирани в предстоящия национален протест, който ще включва и блокиране на магистрали и пътища. "Застрахователният октопод ще види срещу себе си летящи дракони",  закани се Кирил Ризов.

От Асоциацията на българските застрахователи все още не са реагирали на недоволството и обвиненията на таксиметровите шофьори за картелни съгласувани действия.

Малко след пресконференцията на таксиметровите шофьори КФН реагира с уверение, че е образувала проверка на оплакванията за скок в цената на застраховката "Гражданска отговорност", като е изискала от застрахователните компании данни, въз основа на които да установи фактите по случая, за да предприеме надзорни мерки.

От КФН обаче подчертават, че нито българското, нито европейското законодателство позволява на комисията да налага ценови таван, за който и да е застрахователен продукт. Премиите по застраховките, включително "Гражданска отговорност" за автомобилистите, следва да се определят на пазарен принцип в конкурентни условия, става ясно от позицията на Комисията за финансов надзор.

"Въпреки че КФН няма задължение да събира информация относно тарифните ставки по застраховките, предлагани от местните застрахователи, тъй като това е забранено от правото на Европейския съюз, КФН има право да събира информация относно тарифите по отделни застраховки при постъпили жалби или сигнали за извършени нарушения в областта на застраховането", са посочва в позицията на финансовия регулатор.

От КФН напомнят, че в Кодекса за застраховането по отношение на застрахователните премии съществува изискване за достатъчност, което налага на застрахователите да определят застрахователни премии, които осигуряват изпълнение на всички техни задължения, включително задължението за образуването на достатъчни технически резерви. В тази връзка КФН е оправомощена да осъществява надзор за достатъчност на застрахователните премии.

От КФН посочват, че вече са обявили за обществено обсъждане вноските, които застрахователите трябва да правят в Гаранционния фонд през 2025 г., като се предвижда те да останат без промяна.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...