Тереза Мей заяви широкообхватно споразумение за свободна търговия с ЕС

03.03.2018 | 10:20
по статията работи: econ.bg
Мей каза, че е време да бъдат приети „суровите факти” за икономическите последици от напускането на общността
Тереза Мей заяви широкообхватно споразумение за свободна търговия с ЕС
Снимка: БГНЕС

Британската министър-председателка Тереза Мей произнесе дългоочакваната си реч за бъдещите връзки на Обединеното кралство с Брюксел. Мей каза, че е време да бъдат приети „суровите факти” за икономическите последици от напускането на общността, съобщи БГНЕС.

Ето петте ключови момента от обръщението на Мей: 

– Споразумение за свободна търговия Мей потвърди, че Великобритания ще напусне единния европейски пазар и митническия съюз и призова на тяхно място да бъде сключено споразумение за свободна търговия, което „покрива повече области и взаимодействието в него ще е по-пълно от всяко действащо споразумение за свободна търговия където и да е по света”. Същевременно, министър-председателката призна за пръв път, че Великобритания може да бъде изправена пред търговски бариери в резултат от Брекзит: „Истината е , че всички трябва да се изправим пред някои сурови факти…В определена степен достъпът ни до пазарите на другата страна ще бъде различен”.

– Отстъпки и от двете страни И Лондон, и Брюксел ще трябва да направят отстъпки по време на „високите и ниските точки през следващите месеци”, каза Мей. „И двете страни трябва да се изправят пред факта, че това са преговори и нито един от нас може да получи точно това, което желае”, каза Мей пред лондонската аудитория. Тя смекчи предишното си твърдение, че „ никаква сделка е по-добра от лоша сделка” и обеща, че Великобритания няма да заплашва с оттегляне. „Ще се движим напред чрез спокойно, търпеливо обсъждане на нашите позиции”, каза Мей.

– Ще бъде платено за агенциите на ЕС Великобритания желае да остане част от агенциите на ЕС като Европейската агенция по лекарствата, която ще бъде преместена от Лондон в Амстердам заради Брекзит. „Ние, разбира се, ще приемем, че трябва да се подчиняваме на правилата на тези агенции и ще имаме съответен финансов принос”, каза Мей. Това е тема, която предизвиква спорове в Обединеното кралство, където гласоподавателите се обявиха срещу плащания за ЕС. Мей обаче подчерта, че такова асоциирано „членство няма да обвърже Великобритания с Европейския съд и всички съдебни спорове ще бъдат решавани в британски съдилища”. Въпреки че Великобритания иска да излезе от юрисдикцията на Европейския съд, Мей призна, че някои закони на ЕС ще продължат да оказват влияние върху страната. 

– Без паспортни права Базираните в Лондон финансови фирми ще загубят своите т.нар. паспортни права, които им позволяват да търгуват свободно с други страни от ЕС. „Не търсим паспортни права, защото разбираме, че това е присъщо на единния пазар, на който вече няма да сме член”, изтъкна Мей. 

– Границата със Северна Ирландия Мей повтори отказа да приеме предложението на ЕС, направено по-рано тази седмица, Северна Ирландия да остане в митнически съюз с блока, ако не бъде намерено по-добро решение. „Точно както би било неприемливо да се върнем към твърдата граница между Северна Ирландия и Ирландия, ще бъде също неприемливо да разтурим общия пазар на Обединеното кралство”, подчерта Мей. Великобритания носи „отговорност” за разрешаването на граничния въпрос, но Мей каза, че „ние можем да го направим сами” и призова за сътрудничество с Дъблин и Брюксел.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...