Томислав Дончев похвали новия закон за концесиите

11.10.2016 | 13:30
по статията работи: econ.bg
По думите му в момента има устойчиви примери за концесии при добива на подземни богатства и някои услуги, но няма добри примери за по-мащабна концесия за строителство
Томислав Дончев похвали новия закон за концесиите
Снимка: под лиценза на creative commons

Новият закон за концесиите съответства на икономическата логика и защитава държавните интереси. Старият беше прекалено чиновнически.

Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев пред участниците във форум, посветен на прозрачността и ефективността на концесиите в България. Организатор на събитието е КРИБ. 

Дончев отбеляза, че в основата на реформите тази сфера са трите закона - за обществените поръчки, за еврофондовете и за концесиите. 

Планът беше икономическите отношения между държавата и частните оператори да се сложат на по-модерна солидна и справедлива основа, каза вицепремиерът и отбеляза, че първите отзиви от прилагането на първите два приети закона /за обществените поръчки и за еврофондовете/ са изключително добри и от възложителите, и от кандидатите. За да се завърши тази реформа е необходимо приемането на закона за концесиите, като от политическа гледна точка той е свързан с най-много предизвикателства, отбеляза Дончев. 

По думите му в момента има устойчиви примери за концесии при добива на подземни богатства и някои услуги, но няма добри примери за по-мащабна концесия за строителство. Причината е в липсата на доверие от страна на инвеститори, липса на готовност и зрелост на държавата да придвижи такава сложна концесия, смята вицепремиерът. Според него голяма част от причините са свързани с недоброто законодателство.

"Новият закон е добър, защото е опит да се кодифицира различно законодателство, уреждащо различни сфери или подсфери в един текст, който води до обща логика и ясни правила, които да се следват от всички, защото е много по-близо до логиката на живия живот", мотивира се Дончев.

По думите му старият закон е бил прекалено чиновнически. Новият изчерпателно дава шанс на всички възможни сценарии за партньорства да могат да се случат. Ситуацията, където имаме публичен актив, който стои неизползван от едната страна, а от другата страна има частен капитал, който стои неактивиран е най-лошият, мотивира се вицепремиерът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...