Има интерес от страна на американски инвеститори към българската енергетика. Не става дума само за ядрената енергетиката, а и за соларни и ветрени паркове, обясни в студиото на БНТ министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Повод за неговите думи стана интервюто на американския посланик Джеймс Уорлик, който не скри интереса на САЩ към енергетиката ни.
Освен американски, има и други инвеститори, които биха инвестирали в проекти, ако има икономическа изгода. Освен към енергийните проекти има вероятност да бъде използвано свежо ядрено гориво от американска фирма. „Така ще има алтернатива, но ще преценим кое е най-доброто", обясни Трайков и допълни, че примерите в тази област са и положителни и не чак толкова. „В Украйна доставките на свежо ядрено гориво от САЩ свалиха цената, но опитът в Чехия не е толкова положителен", коментира министърът. Трайков обясни още, че коментарите около АЕЦ „Белене" ще продължат докато проектът съществува, но в момента няма какво толкова да се обсъжда. „Приключи конкурсът за консултант, а договорът ни с Атомстройекспорт е до септември", добави още той.
Фактите са, че когато отидохме с премиера на площадката на АЕЦ "Белене" имаше един гьол, но в момента той е един от най-напредналите проекти в Европа, но който все още не се строи, обясни министърът. Първо трябва да е ясно кой ще бъде инвеститорът и как ще се финансира. Новините, че Атомстройекспорт е сключила договор с Турция за строеж на атомна електроцентрала, Трайков коментира, че двата проекта - „Белене" и турския са различни, макар и да са в един регион. „Руската компания сигурно ще има още много проекти за строеж на атомни електроцентрали", обясни още той.
По време на вчерашното заседание на Министерския съвет не са обсъждани конкретното намаляване на бюджетни средства, призна министър Трайков. Според него трябва много внимателно да се пипа фискалния резерв, ако се наложи. По отношение на критиките за това парите на държавните фирми да бъдат съсредоточени в една банка, министър Трайков призна, че по решение на премиера е създадена работна група, която да изготви критерии за това къде държавните фирми да държат парите си. Той поясни, че когато е говорил с ръководителите на тези компании защо средствата са в определена банка, те са му признали, че това е заварено положение.