"Ядрената енергетика има място в бъдещето на енергийния сектор в България. Това става все по-ясно през последните месеци". Това заяви днес министърът на икокономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на кръгла маса, свързана с бъдещето на ядрената енергетика.
Той изрази очакванията си през 2030 г. на пазара да бъдат представени реактори от четвърто поколение, които ще бъдат много ефективни както откъм използване на ядреното гориво, така и откъм маневреност и гъвкавост.
България има нужда от нова ядрена енергийна мощност. Това заяви от своя страна бившият председател на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и министър на енергетиката от правителството на Симеон Сакскуборготски Милко Ковачев. Той представи данни, според които България всяка година харчи над 5.5 млрд. евро за петрол, газ и вносни въглища, както следва: 3.5 млрд. евро за нефт и нефтени продукти, около 2 млрд. евро за газ, 0.5 млрд. евро за въглища.
Всички тези ресурси достигат до страната по ограничен брой пътища и от твърде ограничен брой доставчици. "Това е един проблем, който трябва да бъде адресиран, и на който ядрената енергетика дава отговор", коментира бившият министър.
Кадрите в ядрената енергетика застаряват чувствително. Около това мнение се обединиха Джордж Грийн, вицепрезидент по европейските операции и международните ядрени въпроси в ABS Consulting, и депутатът от "Синята коалиция" Асен Агов. По този повод последният предложи страните от Европейския съюз да седнат и да работят заедно, а не всяка страна поотделно да си решава проблема.