Трансатлантическото споразумение нямало да принуди България да добива шистов газ

28.04.2015 | 16:00
по статията работи: Мина Стойчева
ТПТИ не може да измени националните политики, смятат експерти от ИПИ
Трансатлантическото споразумение нямало да принуди България да добива шистов газ
Снимка: thinkstockphotos.com

Трансатлантическото споразумение за свободна търговия между САЩ и Европейския съюз (ТПТИ) нямало как да принуди страните-членки, включително и България, да добиват шистов газ. Това коментираха експертите от Института за пазарна икономика (ИПИ) по време на пресконференция за потенциалните ефекти от ТПТИ за страната ни. 

„Това търговско споразумение не може да измени националните политики. Няма как да започне добиването на шистов газ, без съгласието на съответната държава“, коментира старши икономистът в ИПИ Петър Ганев. Добиването на синьо гориво по тази технология е един от основните мотиви на противниците на споразумението.

Друга тяхна теза е, че ТПТИ ще отвори широко вратата за навлизането на ГМО продукти в ЕС. „Хармонизирането на стандартите по отношение на хранителните продукти между ЕС и САЩ е една от трудните теми, които бавят преговорите“, каза Ганев. Той е на мнение, че Европейската комисия (ЕК) има много твърда позиция по отношение на ГМО продуктите, като икономистът не очаква да има особено големи промени в политиката на страните-членки по този въпрос.

Експертите от института са на мнение, че Трансатлантическото споразумение ще има положителен икономически ефект върху България. Според техен анализ през последните пет години износът на български стоки за САЩ расте с около 15% на година. Така Щатите са се превърнали в 9-тият по важност пазар на продукти от България извън ЕС. 

Балансът във взаимната търговия остава положителен за България, като износът за САЩ е около 1,5 пъти по-голям от вноса от този пазар”, става ясно от анализа.

Според данните в него експортът от нашата страна за Америка през 2013 г. е бил в размер на 900 млн. долара или 1,6 млрд. лв., като една трета от него е бил в областта на услугите.

Експертите от ИПИ са на мнение, че липсата на достатъчно информация по отношение на ТПТИ у нас е причина за разпространяването на митове, свързани със споразумението. Те допълват, че голяма част от тях са свързани с притеснението, че договорът между ЕС и САЩ ще доведе до „заливане“ на по-малките компании от големите световни корпорации.

„В търговията участват и малки, и големи фирми. 88% от всички износители от ЕС за САЩ са малки и средни предприятия, като в случая с България те са с дял 87%“, обясняват от института и допълват: „Тези данни ясно показват важната роля на малките и средни предприятия както за общия износ от ЕС за САЩ, така и за износа от България за американския пазар.”

Според анализаторите от ИПИ е заблуда тезата, че митата в търговията между Щатите и Европа са относително ниски и няма да има голям ефект от тяхното премахване.

“В случая на България и нейния износ за САЩ, обаче, това не е точно така, защото половината от износа се облага с мита. Т.е. очакваното премахване на митата във взаимната търговия би имало преки положителни ефекти за половината от българския износ за американския пазар”, се казва в изследването.

“Още повече, че за близо 40% от стоковия износ митническата бариера е относително висока (над 2%), а за редица стоки митата достигат двуцифрени числа. Т.е. прекият позитивен ефект от очакваното премахване на митата ще бъде особено изявен за около 40% от българския износ за САЩ”, се допълва още в анализа.

Още за ТПТИ четете тук.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...