Правителството на Латвия подновява преговорите с Международния валутен фонд през следващата седмица. Премиерът на страната Валдис Домбровскис ще се опита да промени условията в споразумението, чиято стойност възлиза на 7,5 млрд. евро, отбелязва EUbusiness.
„Мисия на МВФ ще бъде в Латвия през цялата следваща седмица. На 26 март лично ще се срещна с представителите на фонда”, отбеляза Домборвскис.
През 2008 година Латвия беше втората европейска държава, след Унгария, която се обърна за помощ към МВФ, ЕС и други големи кредитори. Според договореното с фонда, правителството на Литва трябва да свие публичните разходи, така че бюджетният й дефицит да не надхвърля 5% от брутния вътрешен продукт.
Според изчисленията на Рига бюджетният дефицит трябваше да достигне до 4,7% от БВП. Тези прогнози обаче бяха направени при свиване на икономиката в рамките на 5 на сто. Рецесията обаче оказа много по-сериозна и в момента прогнозите са за отрицателен ръст на икономиката от 12 на сто. Така и дефицитът вероятно ще надхвърли 7%, коментира латвийският премиер.
20 млрд. евро чака Румъния от международни институции
Междувременно и Румъния официално поиска помощ от МВФ и ЕС. Президентът Траян Бъсеску обясни, че средствата ще бъдат похарчени за справяне с негативните последици от икономическата криза. Късно снощи президентът на Румъния е разговарял с представители на МВФ и им е обяснил, че ситуацията в страната е „по-тежка от очакваното”.
Пред представителите на румънските медии Бъсеску е заявил, че готвят общо споразумение с МВФ, ЕС, което ще бъде подкрепено от Световната банка, Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие. Общата стойност, която Румъния може да получи от тези институции е „около 20 млрд. евро”, допълва Бъсеску.
До края на другата седмица и Белград може да подпише с МВФ
На помощ, но за „скромните” 2 млрд. долара, се надява и Сърбия. Премиерът Мирко Цветкович е поскал от международните институции тези средства, за да подпомогне бюджета. „Сърбия се нуждае от между 1,2 и 1,5 млрд. евро, за да покрием бюджетния дефицит”, обясни премиерът по време на икономически форум в Белград.
За да получи тези средства от чуждите кредитори, сред които са търговски банки, ЕС и институции, страната се нуждае от споразумение с МВФ. По тази причина е възможно до края на следващата седмица Белград да сключи ново стенд-бай споразумение с фонда. По думите на икономическият министър на Сърбия Младжан Динкич, МВФ са предложили да отпуснат на Сърбия кредит от 3 млрд. евро за периода 2009-2010 година.