Един от най-известните египетски фараони - Тутанкамон, е страдал от заешка устна (сцепено небце) и деформация на краката. Момчето е починало от усложнения от счупен крак и малария, доказват учени, цитирани от АР. В продължение на две години изследователите правят ДНК-тестове на 3,3 хил.-годишната мумия и успяват да опровергаят много митове, свързани със съдбата на фараона.
Тутанкамон застава начело на Египет през 1333 година преди Христа, когато е бил едва на 10 години. Управлението му трае само девет години - момчето умира на 19-годишна възраст. Гробницата на фараона е открита през 1922 година и оттогава не спират спекулациите относно смъртта му. Първоначално учените смятаха, че той е бил убит, заради открита дупка в черепа.
Тестовете през 2005 година обаче показаха, че това е резултат от процеса на мумификация. Тогава беше открит и счупеният крак на фараона.
Имунната система на Тутанкамон е била увредена от наследствено заболяване, допълват учените. Неговите предшественици в повечето случаи са били роднини - братя и сестри. Така че хипотезата за усложнения от счупен крак, съчетан със слаб имунитет и малария, звучи правдоподобно.
Образът на Тутанкамон, който разкриват учените, благодарение на новите технологии, значително се различава от величествените артефакти в неговата гробница. Всъщност ДНК-тестовете на царете от 18-тата династия показват множество генетични заболявания. Сред тях са скулиоза, гръбначни изкривявания и деформация на краката. Също като своя баща, Тутанкамон има заешка устна и също като своя дядо страда от изкривяване на стъпалата и от болестта на Колхер*.
Много от мумиите крият гените на маларията, допълват анализаторите.
* Асептична некроза на ладиевидната кост на ходилото.