Търговската война на САЩ удари програмисти по цял свят

04.08.2019 | 10:45
по статията работи: econ.bg
Множество разработчици от санкционирани държави загубиха внезапно достъпа си до някои от услугите на GitHub
Търговската война на САЩ удари програмисти по цял свят
Снимка: под лиценза на creative commons

Търговските войни на САЩ засягат хора от всички сфери – сред тях и разработчиците на софтуер по цял свят. GitHub – едно от най-големите хранилища за програмен код в света – забрани на потребителите от Иран, Сирия, Крим и други санкционирани държави достъпа до повечето компоненти на онлайн услугата, обяви главният изпълнителен директор на компанията, която е собственост на Microsoft, предаде TechNews.bg. Нат Фридман написа в Twitter, че като всяка друга "компания, която извършва бизнес в САЩ”, GitHub е длъжна да спазва американския закон за износа. Потвърждението дойде месеци след като друга подобна услугата за работно сътрудничество – Slack – също наложи подобни ограничения в своята платформа, отбелязва TechCrunch.

В рамките на приложените мерки, GitHub ограничава достъпа на потребителите от санкционирани държави до частни хранилища и платформата GitHub Marketplace, както и поддръжката на платени профили на частни организации.

Има набор от услуги на GitHub, като например достъпа до обществени хранилища, които ще останат достъпни за всички, се казва в съобщението на компанията на нейния уебсайт. "Това включва ограничен достъп до услугите на общественото хранилище на GitHub, само за лични комуникации, а не за търговски цели”.

Множество разработчици вече изразиха недоволството си от невъзможността да имат достъп до някои от услугите на GitHub. ZDNet съобщи за руски предприемач, живеещ в Крим, чийто акаунт в GitHub е бил ограничен. След публикация на TechCrunch по темата и други програмисти от Крим споделиха, че страдат от решението на компанията.

Хамед Саеди Фард, разработчик от Иран, написа в съобщение, което се разпространи "вирусно”, че неговият профил в GitHub е бил блокиран внезапно, без никакво предизвестие или възможност за архивиране на данните.

Повод за спорове предизвика фактът, че ограниченията са наложени въз основа на местоположението на потребителя – чрез проследяване на техните IP адреси и историята на плащанията им – вместо да валидират тяхната националност.

GitHub посочи на своя уебсайт, че Куба и Северна Корея също са обект на американските санкции и ограниченията важат и за тях. Специалистите обаче са озадачени от избора на метод за определяне на кого да бъде забранен достъпът.

За онези, които обмислят решение с помощта на VPN (виртуални частни мрежи), GitHub уточни: на хората в санкционирани от САЩ страни "е забранено да използват IP прокси, VPN или други методи, за да прикрият местоположението си при достъп до услугите на GitHub.com”. Неясно е обаче как GitHub ще прилага това правило.

Потребители със забранен достъп, които смятат, че техните акаунти са блокирани погрешно, могат да изпратят съобщение, като попълнят формуляр за обжалване. В него те трябва да представят копие от своята лична карта или паспорт, за да докажат кое място обитават, заедно със снимка-автопортрет. Това изглежда като да е стъпка на GitHub в посока налагане на проверка на истинските имена на потребителите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 05.11   1414 г. – Открит е Констанцки събор на Римокатолическата църква, който слага край на Папската схизма. 1605 г. – Осуетен е опит за атентат срещу Камарата на...