"Големият дълг не е причина, а е следствие от натрупаните дисбаланси. Новият дълг няма да е тема тази година, но неговото увеличаване рано или късно може да постави под въпрос суверенитета на държавата. Затова често повдигам в правителството въпроса как да го ограничим. Затова настоявам за промени в разходната част на бюджета. За съжаление, ако няма няколко години на устойчивост, темата за дълга може да премине в тема за данъчната система и дали тя е подходяща да финансира така структурираната държава", коментира Горанов.
Той допълни още, че е „умерен оптимист“ относно завишените очаквания за икономическото представяне на страната през настоящата година. "Потенциал за по-голям растеж в България има. Умерен оптимист съм, че цикълът на страната е възходящ", обяви той. Според него"големият инвестиционен ресурс от правителството е допълнил възможностите за икономически растеж и призна, че преобладаваща част от тези средства са от европейските фондове.
"Ще се влеят и средства по програмата за енергийна ефективност. Имаме договори за саниране, срещу които има около 1 млрд. лв., които могат да минат през малките и средни предприятия. Огромен ресурс се наля в края на миналата година, а положителен резултат от него се очаква и през 2016 г.", аргументира се Горанов.
Според него стокооборотът в световен мащаб ще се забави, а приносът на местната икономика спрямо миналата година ще се свие. "Крайното потребление изисква дългосрочна стабилност и предполага едно рационално поведение в резултат на цялостното поведение на икономическата и бизнес среда. През последната година растат спестяванията у нас. По една или друга причина оставам с усещането, че в начина на правене на политика, рационалното не е на първа линия. Би трябвало да се движим в границите на 2-3% икономически растеж", анализира Горанов.
Статията е публикувана от iNews.