Удължаването на живота на двата блока в АЕЦ „Козлодуй“ е един от основните приоритети на българското правителство. Двата блока имат лиценз за работа до 2017 г. и съответно до 2019 г. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова на заседание на ресорната парламентарна комисия.
„Сроковете за модернизация са така разчетени, че резерв от време няма. Ако може да се говори за притеснение, това е темата, която би създала притеснение, но съвместно с ръководството на АЕЦ следим за изпълнението и имаме уверение, че сроковете ще бъдат спазени“, допълни Петкова.
Министърът обясни, че в бизнес програмата на АЕЦ „Козлодуй“ за тази година е предвиден финансов ресурс за удължаване срока на експлоатация на 5-и и 6-и блок. По думите й за модернизацията са нужни малко над 270 млн. евро, а до момента са похарчени около 190 млн. лв. Тя посочи, че ако се наложи, ще се търси и възможност за външно финансиране.
Петкова поясни, че са предприети действия от ведомството, за да бъде събрана необходимата информация за досега извършените дейности. Тя уточни, че съгласно реда, за да бъде удължен живота, е необходимо технологично време от 12 календарни месеца от Агенцията за ядрена регулация.
Дейностите по удължаване на живота на реакторите са разделени условно на два етапа. Единият е комплексно обследване на действителното състояние, в което трябва да се установи реалното състояние на 5 и 6 блок.
„През месец май е приключило комплексното обследване на 5 блок, а през декември на 6. На първия етап е осъществен необходимият контрол и дейностите се движат по график“, посочи тя и допълни, че сега трябва да се предприемат и реалните дейности по рехабилитация,като този етап е по-продължителен във времето.
Изпълнителният директор на АЕЦ „Козлодуй“ Димитър Ангелов увери народните представители, че закъснение по извършване на работите за удължаване срока на експлоатация няма. Той изрази надежда, че дейностите по модернизацията на 5-и блок може да приключат в по-ранни срокове. По думите му цялата необходима информация ще бъде изготвена до месец ноември 2015 г. и ще бъде внесена в Агенцията за ядрено регулиране.