Икономическите санкции срещу Москва може да бъдат удължени с още 6 месеца. Ограниченията може да продължат до края на месец януари 2016 г. За 22 юни в Брюксел е насрочена среща на външните министри на 28-те страни членки, на която се очаква да бъде взето именно това решение.
“Удължавайки икономическите санкции срещу Русия, Европейският съюз на практика се занимава с икономически мазохизъм”, заявява пред ТАСС президентът на руската железопътна компания „РЖД“ Владимир Якунин.
Прекратяването на наказателните мерки беше обвързано с пълното изпълнение от страна на Москва на договореностите от тристранната среща в Минск. Санкциите на ЕС включват ограничения по отношение на финансирането на руски държавни банки, предприятия от отбранителната индустрия и нефтопреработващата промишленост. Паралелно с това ЕС ограничи и вноса в Русия на оръжия и военна техника, технологии с двойна употреба, а също така и по отношение високотехнологично оборудване и технологии, използвани в добива на нефт и газ.
В отговор на европейските санкции Москва също наложи ограничения върху вноса на определени стоки и продукти от САЩ, Канада, ЕС, Норвегия и Австралия. За срок от 1 година от тези държави се забранява вносът на плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти, а също и на продукти на месопреработвателната промишленост. Ограниченията на Москва обаче не бяха въведени за някои месни продукти и риба.
В резултат на контрасанкциите на Русия, някои сектори на икономиката й вече отчитат ръст. Положителните тенденции се наблюдават предимно в селското стопанство, където руските фермери отчитат сериозен ръст на доставената за местния пазар продукция.
В близко бъдеще обаче списъкът със забранените за внос в Русия стоки може да бъде разширен, става ясно от доклад на министъра на промишлеността и търговията Денис Мантуров. Според него Русия има възможност да увеличи собственото си производство на определени стоки. Става въпрос предимно за промишлено-отбранителния комплекс, както и за предприятията, които работят предимно по държавна поръчка. Според Мантуров през 2014 г. предприятията, които произвеждат радиоелектроника, са увеличили производството си с близо 25%. В руската авиационна промишленост е отчетен ръст от почти 23 на сто. При корабостроенето той е 14%, а химическите предприятия в Русия са доставили с 2 на сто повече продукция.
„От страна на правителството вече бяха въведени ограничения върху вноса на някои типове оборудване, необходимо предимно за отбранителната индустрия. В близко бъдеще това ще засегне също и закупуването от чужбина на промишлени роботи, подемно и транспортно оборудване, заваръчна техника, тъй като руските предприятия имат сериозни възможности за промишлено производство на подобни артикули“, заявява Денис Мантуров.
Той допълва и че държавната корпорация „Ростех“, с помощта на Министерството на промишлеността и търговията, вече е започнала 12 инвестиционни проекта за производство на нови станове.
„Паралелно с това се придвижват и други проекти, свързани и с големи чуждестранни инвеститори“, допълва руският министър.
Източник: iNews.bg