Уикипедия ще съди спецслужбите на САЩ

11.03.2015 | 13:50
по статията работи: econ.bg
Създателите на интернет енциклопедията са против тоталното следене
Уикипедия ще съди спецслужбите на САЩ
Снимка: Wikipedia

Ръководството на най-популярната енциклопедия в света, интернет портала на Уикпедия ще се съди с Агенцията за национална сигурност на САЩ. Създателите на портала не са готови да се примирят с тоталното наблюдение и не искат да съдействат на шпионите. Това пише електронното издание на vestifinance, което предлага превод на изявлението на основателя на Уикпедия Джими Уайлс.

 "Днес ние ще подадем в съда възражение срещу Агенцията за национална сигурност, за да защитим правата на 500 млн. души, които ежемесечно използват "Уикипедия". Ние предприемаме тази стъпка, тъй като тя е една от основите на демокрацията: това е свободата на обмяна на знанията и идеите, пише iNews.

 Нашето заявление гласи, че системата за масово наблюдение на американска територия, създадена от Агенцията за национална сигурност, която също се нарича разузнаване на базата на анализ на потока от данни ("upstream surveillance"), противоречи на Четвъртата поправка на Конституцията на САЩ, която защитава общуването. Ние смятаме, че описаните от Агенцията за национална сигурност действия са извън рамките на пълномощията, получени след като през 2008 г. Конгресът на САЩ направи поправки в Актът за наблюдение на чуждестранните разузнавания.

 Повечето хора търсят и четат статиите на Уикипедия в режим на анонимност, тъй като за прегледът на десетки милиони статии на стотици езици не е необходим акаунт, се казва в изявлението.

"В искът, който ние ще подадем с помощта на Американският съюз за защита на граждански свободи, ние ще обединим гласът си с широк спектър единомишленици ищци в сектора на защитата на правата на човека, гражданското общество, юриспруденцията, а също така медийни и информационни организации.

Тяхната работа, както и нашата ги кара да се занимават с дейности, които са уязвими за интернет мрежи извън САЩ. Именно затова ние се нуждаем от съдебно решение за край на наблюдението на интернет според принципа на риболовните мрежи и сили на Агенцията за националната сигурност.

Конфиденциалността е фундаментално право. То дава възможност да свободно изразяване и подкрепа на свободата на обучение и комуникация. То ни подтиква към четене, създаване на текстове и уверено общуване без страх от последствията. Знанието процъфтява там, където е гарантирана конфиденциалността."

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...