Вчера служители на дирекция "Противодействие на организираната и тежката престъпност" в ГД "Криминална полиция" съвместно с колегите си от ОД МВР Благоевград са разкрили и неутрализирали престъпна група, занимаваща се с купуване на изпити, семестриални заверки срещу заплащане и явяване на кандидат-студентски изпити в УНСС от лица-дубльори на кандидат-студентите. Това е правено с неистински лични документи, уточняват от МВР.
Като организатори на престъпния механизъм са установени дългогодишният преподавател в университета Петкан Илиев /49 г./ и посредникът Б.Т. /37г./. Името на Илиев беше потвърдено от Dariknews.bg и БГНЕС.
В престъпнахта схема са участвали и посредници на по-ниски нива, които набирали студенти и кандидат-студенти, желаещи да се възползват от корупционната услуга. Тарифите варирали между 500 и 4000 лева. Проверяват се данни за действията на престъпната група и в други висши учебни заведения.
Ректорът на университата Борислав Борисов заяви, че Петкан Илиев ще бъде уволнен, ако се докаже вината му. В случай, че няма достатъчно събрани доказателства срещу него или съдът го оправдае, преподавателят по макроикономика ще бъде помолен доброволно да напусне академичната среда за уронване на престижа на УНСС.
Ректорът на университета е научил от медиите за акцията на антимафиотите и впоследствие е разбрал от бившия вътрешен министър Михаил Миков името на заловения преподавател. Предстои днес органите на реда да запознаят ръководството на УНСС с подробности около случая.
До този момент не са получавани сигнали за корупционна дейност нито срещу гл. ас. Петкан Илиев, нито срещу някой от другите преподаватели в университета, съобщи проф. Борисов.
Петкан Илиев и Б.Т. са задържани за 24 часа по ЗМВР. Образувано е досъдебно производство. Работата по случая продължава.
До края на деня ще бъдат повдигнати обвинения срещу организаторите на схемата за купуване на изпити в УНСС. Това съобщи за Агенция „Фокус” градският прокурор Николай Кокинов. Той не коментира дали в схемата има замесени по-висшестоящи хора.
Структурата е била добре разработена като в нея е имало „помагачи”, които са осъществявали контактите. Наблюдаващ прокурор по делото е Ваня Илиева.
По думите на Кокинов случаят се следи отдавна, като е изчакан е удобен момент, за да бъде реализирано делото.
Такъв тип престъпления, които уронват престижа не само на висшето учебно заведение, а и престижа на България, трябва да бъдат санкционирани. Това каза заместник-министърът на образованието в оставка Ваня Добрева в коментар на скандала с разкритата схема за купуване на изпити в УНСС. Тя заяви, че приветства Министерството на вътрешните работи, както и бързата реакция на ректорското ръководство за изясняване обстоятелствата по тази престъпна схема.
„МОН е в готовност в момента, в който прокуратурата и МВР изяснят всички обстоятелства и се докаже, че има документи с невярно съдържание, да ги обяви за нищожни. Всичко, което зависи от
министерството ще бъде направено", добави Добрева.
Петкан Илиев е роден на 11.09.1959 г. в Пазарджик. Завършил в УНСС - специалност "Макроикономика". Главен асистент в катедра "Икономикс" на УНСС. Специализира в Полша (1988), Русия (1989), САЩ - Минесота (1992), Украйна - (2000), Франция - (2001) и др.. Чете лекции по "Микроикономика", "Макроикономика", "Макроикономически анализи" и "Икономика на публичния сектор" в УНСС и НБУ.
Петкан Илиев е експерт "Икономическа програма" към Центъра за изследване на демокрацията. Според информация на центъра Илиев е икономически консултант към вестниците "24 часа" и "Пари". Освен
това той има редица публикации във водещи икономически издания.