Ускорено приемане на актуализацията на бюджета –приоритет на новото правителство

06.11.2014 | 20:52
по статията работи: Мария Стоянова
Ето какви са другите основни приоритети на новия кабинет
Ускорено приемане на актуализацията на бюджета –приоритет на новото правителство
Снимка: Thinkstock/Guliver

Ускорено приемане на актуализацията на държавния бюджет за 2014 г. и подготовка и приемане на Закона за държавния бюджет за 2015 г. е една от задачите, записани в програмната декларация за ключовите приоритети за формиране на стабилно парламентарно мнозинство в 43-то Народно събрание и съставяне на проевропейско реформаторско правителство.

Участниците във властта са се споразумели за приемане на политическо решение за подкрепа и участие в създаване на Европейския енергиен съюз. Създава се министерство на енергетиката. Сред важните приоритети в сектора "Енергетика" ще е и избор на нов състав на ДКЕВР.

Записано е запазване на капацитета за развитие на ядрената енергетика, както и продължаване на строителството на проекта "Южен поток" само при пълно съответствие с европейското законодателство, при диалог с ЕК и при доказани икономически ползи.

Сред приоритетите в сектора "Публични финанси" е въвеждане на данък върху операциите на капиталовите пазари. Предлага се запазване на данъчната система и нисък дял на преразпределение на бюджетните средства от държавата - до 39 процента от брутния
вътрешен продукт /БВП/.

Преструктуриране на НЗОК и на спешната помощ, въвеждане на пакет от мерки за повишаване на събираемостта на здравните вноски, са част от приоритетите в здравеопазването, информира БТА.

Продължаване на пенсионната реформа и търсене на възможности за допълнително нарастване на пенсиите, гарантиране на адекватни, спрямо икономическата среда, нива на социални помощи, са сред най-важните задачи в сектор "Социална политика".

Приоритет ще е довършването на магистралите "Хемус", "Марица", "Струма", изграждането на тунел под Шипка. Предвидени са мерки за преодоляване на хроничната икономическа изостаналост на Северозападна България, Странджа, Родопите и останалите погранични планински и полупланински слабо развити райони. В програмата е залегнало и изработване на стратегия за българското село.

Партньорите във властта предлагат да се създаде фонд за подпомагане на пострадалите от бедствия и катастрофи.

В областта на външната политика е застъпено засилване на интеграцията на България в ЕС и НАТО, запазване на външнополитическата ориентация и поетите международни ангажименти на страната на базата на националните ни интереси.

Специално внимание е обърнато на българите зад граница, както и на подготовката на страната ни за поемане на ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз през втората половина на 2018 г. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 08.01   1198 г. – Инокентий III става римски папа. 1598 г. – Евреите са прогонени от Република Генуа. 1815 г. – Британско-американска война: Американските сили...