Добрата държавна политика в областта на литературата означава въвеждането на данъчни облекчения и преференциални ставки за продажбата на книги. Нашата държава проявява безхаберие по отношение на литературата, културата и образованието. Това коментира в обстойно интервю пред Econ.bg директорът на книгоиздаването в издателство "Сиела" Светлозар Желев.
Той поясни, че България е една от двете държави в Европейския съюз (ЕС), в които има пълна ставка на ДДС върху книгите. У нас себестойността на книгите е висока поради ниските тиражи. По този начин цената им е висока за българския читател и те се превръщат в луксозна стока за него.
Същевременно обаче държавата не създава нужната обастановка, с която писането, продажбата и купуването на книги да се поощрят. Книгите се третират като обикновена стока, като "домати и краставици".
"За съжаление всички имат нужда от домати и краставици. А от книги - не", коментира с горчивина Желев.
Все още книгата и текстът са единственият начин да се предава знание. "Ако това не бъде подпомагано от държавата (дори по индиректен начин), ще загубим много", е заключението на Желев.
Пред Econ.bg директорът на книгоиздателската дейност на "Сиела" коментира съвременните български автори и произведенията, които те създават. Сподели и мнението си за българския читател. Обясни защо според него България липсва на световната литературна карта. Пълния ни разговор с него може да прочетете в рубриката "Интервю" нa Econ.bg.