У нас ще се тества общоевропейска система за превенция на катастрофи

20.09.2012 | 15:30
по статията работи: Елица Елефтерова
Проектът на ЕК, наречен “eCalls services”, цели всеки автомобил да бъде оборудван с устройство, което в случай на авария да известява единния телефон за спешни повиквания 112
У нас ще се тества общоевропейска система за превенция на катастрофи
Снимка: Булфото

Възможно е у нас да се реализира пилотен проект, чрез който да се тества общоевропейска система за превенция на пътно-транспортните произшествия (ПТП), която предстои да бъде внедрена на територията на всички 27-страни членки на общността.

Проектът на Eвропейската комисия (ЕК), наречен “eCalls services”, цели всеки автомобил да бъде оборудван с устройство, което в случай на авария да известява единния европейски телефон за спешни повиквания 112.

Това стана ясно днес по време на провелия се в София форум на тема: "Цифровата програма за Европа: Реалност или все още предизвикателство", в който участие взеха Нели Крус, заместник-председател на Европейската комисия и еврокомисар по цифровите технологии, български министри, ескперти.

"От 2015 година всички нови автомобили в Европа трябва да бъдат оборудвани с това устройство. За старите се предвижда да закупят устройство, което ще струва 50 евро и ще бъде оборудвано с датчици, които да регистрират тежки поражения върху автомобила", обясни Димитър Георгиев - зам.-министър на вътрешните работи, по време на форума.

От своя страна министърът на транспортна, инфорамционните технологии и съобщенията Ивайло Московски коментира: "България иска да стане пилотна държава в реализирането на проекта “eCalls services”. У нас има добри условия системата да се тества, тъй като автомобилният парк е значително по-стар, отколкото в други европейски страни. Ще можем да приложим е допълнителното вграждане на тези устройства”, каза министър Московски.

Освен това той изтъкна, че проектът отговаря на българската политика за въвеждане на интелигентни транспортни системи.

По време на форума бе извършена демонстрация на това как точно работи устройството. Интересен факт е, че малките машини, които приличат на GPS-системи за навигация, са произведени в България. Според министър Московски няма никакъв проблем и в бъдеще устройствата, които ще се използват навсякъде в Европа, да се правят у нас.

Московски заяви, че “няма причина да не се произвеждат в България, но в момента не сме в такава фаза, в която категорично да потвърдим, че производството ще се случи в у нас. Ние имаме желание и с подкрепата на Нели Крус - вицепрезидентът на ЕП, това може да стане факт”.

Въвеждането на умните машинки може да започне още от следващата година, посочи още Московски.

Според прогнозите на Европейския парламент устройството ще съхрани до 2500 живота годишно и ще намали усложненията, предизвикани от забавянето на медицинските екипи след претърпяна катастрофа, с 10-15%.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...