Столичната община няма ресурс и допълнителни възможности за приемане на повече бежанциТова обяви кметът на София Йорданка Фандъкова, която участва в конференция за правата на бежанците, организирана от КНСБ.
Фандъкова се оплака, че решението за отваряне на допълнителните центрове в София е взето, без да се допитат властите до кмета и до местната власт.
"Това, което е много важно, е какво се прави със сериозния натиск към София от страна на хората, които вече ще са получили статут в другите центрове в страната", коментира Фандъкова, цитирана от БТА.
Според нея притокът на бежанци ще бъде по-сериозен към големите градове, защото възможностите за работа там са по-големи.
"Трябва да се предприемат спешни действия с това ново предизвикателство, което ще се появи с оглед на осигуряване на допълнителни социални и здравни мерки. Столичната община няма собствен ресурс да се справи и затова очакваме включването на държавата в лицето на МТСП, МЗ и МОН, както и на европейските средства, с които да се подкрепи процесът", заяви Фандъкова.
Шефът на Националната агенция за бежанците Николай Чирпанлиев пък каза, че камери за видеонаблюдение ще бъдат монтирани в центровете за настаняване, като с това се цели да се опазва реда там. Освен това ще бъдат окачени табла на арабски, които да разясняват правилата за вътрешен ред, правата и задълженията на бежанците.
В същото време ръководителят на представителството на ЕС у нас Огнян Златев обяви, че Европейският съюз (ЕС) е най-големият донор за справяне с кризата със сирийските бежанци. До момента ЕС е отпуснал над 2 милиарда евро хуманитарна помощ за тях.
"През последните седмици у нас наблюдаваме както безспорни прояви на солидарност, така и изказвания на публични фигури, които тласкват обществения дебат в мрачни краски какво лошо ще ни се случи или вече ни се случва вследствие на бежанския поток", коментира Златев. Той отбеляза, че в случая със Сирия всяка държава членка на ЕС може да получи подкрепа на европейско ниво чрез оперативни и финансови инструменти.