90% от капацитета на центровете за настаняване на бежанци в столицата е запълнен. Това съобщи на извънредна сесия по сигурността в Столичния общински съвет заместник-министърът на вътрешните работи Васил Маринов.
Следващите центрове няма да бъдат разкривани в София, а в Момчилград и в Харманли, за да се облекчи ситуацията в столицата.
Броят на сирийците бежанци в цялата страна е 3860, от които 2000 са жени и деца.
"Страната ни е "на ръба", парите за справяне с проблема с бежанците не стигат до никъде", заяви още Маринов, предаде БТА. Той добави, че командироването на допълнителните 115 служители от "Гранична полиция" по границата с Турция струва на държавата един милион лева месечно. По думите му, всички ведомства, ангажирани с проблема, са на предела на възможностите си.
Тепърва ще стане ясно каква ще е финансовата помощ, която бихме могли да получим за решаването на проблема с бежанците у нас, отбеляза Маринов. Той посочи, че средствата от евентуална финансова помощ ЕС ще бъдат насочени към покриване на най-неотложните нужди - за оборудване на помещения в Момчилград и в Харманли, за ремонт на други бивши военни поделения, в които могат да бъдат настанявани бежанци.
Минимална част от престъпленията в столицата са извършени от чужденци, в това число и от сирийци, обяви зам.-вътрешният министър.
Кметът Йорданка Фандъкова припомни, че през септември правителството е взело решение за откриване на още два центъра за настаняване на бежанци в София, което не е било съгласувано с общината. "Надявам се оттук нататък да имаме по-добра координация с правителството по темата", посочи кметът. Най-важното ,според нея, е да се гарантират редът и сигурността в града.