"За да се продава едно лекарство в България, цената му не може да бъде по-висока от най-ниската цена от осем използвани за сравнение европейски държави. Т. е. ако има лекарство, което е над тази цена, това означава, че комисията по цените не си е свършила работата. Но като цяло всички лекарствени продукти в България са подчинени на това правило, така че цените няма как да бъдат свалени повече".
Това каза Деян Денев от Асоциация на чуждите фармацевтични компании в предаването "12+3" на програма "Хоризонт". Той допълни, че намаляването на цените у нас може да се окаже по-риското, отколкото изтеглянето на продукта от страната. По данни на Евростат от 2007 година цените на лекарствата в България са сред най-ниските в Европа. Според Денев от тогава е нямало повишаване, а понижаване на цените.
Не смятаме, че чрез преговори трябва да се намаляват цените на лекарствата, защото в нормативната база много ясно е разписан алгоритъмът, според който се ценообразува. По-скоро има нужда от промени в закона. Това коментира от своя страна зам.-председателя на Българския фармацевтичен съюз Аделина Любенова. Според нея твърденията, че цените могат да паднат с 50 на сто са несериозни.
Припомняме ви, че миналата седмица миналата седмица министърът на здравеопазването Стефан Константинов лансира идеята за намаляване на ДДС за лекарства. Предложението срещна неодобрението както на шефа на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова, така и на вицепремиера Симеон Дянков и премиера Бойко Борисов.
Преди няколко дни пък стана ясно, че започва проверка на цените на всички лекарства, които са с по-високи цени у нас, в сравнение със съседни държави. Причина за това стана разследване на TV7, според което голяма българска фармацевтична компания продава в пъти по-скъпо лекарства на НЗОК в сравнение с цените, на които се продават в съседните Сърбия и Турция, които са извън Евросъюза. Същевременно стана ясно, че става дума за "Софарма", чиято дейност в момента се проверява от КЗК.