Федералният резерв гледа със значителна несигурност на влиянието върху икономиката на САЩ от идващата администрация на новия президент Доналд Тръмп, показва стенограма от последното заседание на централната банка, проведено на 13-ти и 14-ти декември 2016-а година.
Почти всички членове на Фед смятат, че икономиката може да нарасне по-бързо с оглед на обещаните големи по размер фискални стимули, намаляване на данъците и разхлабване на регулацията при предстоящото управление на Тръмп, като мнозина от тях очакват по-агресивно повишаване на лихвените проценти.
Централните банкери обаче дават ясен знак, че перспективите пред тези бъдещи политики на новата администрация на Белия Дом остават доста несигурни, но предполагат, че ако те бъдат приложени, това ще доведе до рязко повишение на инфлацията в страната, което би накарало Фед да прибегне до по-агресивно вдигане на основните лихвени ставки.
Около половината от участниците на заседанието включват в своите прогнози предприемането на по-експанзивна фискална политика от новите власти в САЩ, показва стенограмата от срещата на Фед на 13-ти и 14-ти декември, на която са присъствали 17 членове на централната банка. Почти всички от тях също така посочват, че има увеличаване на възходящите рискове за техните прогнози за икономическия растеж.
През миналия месец Фед реши единодушно да вдигне федералната фондова лихва с четвърт процент до диапазон между 0,5% и 0,75%, като в същото време сигнализира, че може да се очаква по-бързо от досегашните прогнози темпо на увеличаване на лихвените ставки през 2017-а година. Това представлява първа реакция на централната банка на САЩ на изненадващата победа на Доналд Тръмп на президентската надпревара на 8-и ноември.
Протоколите от това последно заседание също така показват, че централните банкери могат да сигнализират за още по-агресивен път на увеличаване на лихвите, ако има ускоряване на инфлационния натиск.
Американските централни банкери обаче отбелязват и за наличието на рискове по отношение на икономическия растеж и на инфлацията, свързани с по-силния долар.
Това се отразява негативно на щатската валута, която отстъпва от 14-годишните върхове, ударени в началото на новата година. Днес еврото поскъпва към 1,0575 долара, отскачайки от многогодишното дъно около 1,0341 нивото, ударено на 3-ти януари (най-ниско ниво за единната валута от декември 2012-а година). В същото време "зелените пари" се понижават с 1,12% към триседмично дъно от 115,58 йени, докато британската лира стабилизира малко над 1,2300 долара - недалеч от 9-седмичното дъно на паунда около 1,2199 нивото.