Фед няма да спре икономическите стимули

11.07.2013 | 13:55
по статията работи: Ивайло Шишеджиев
85 млрд. долара се вливат в американската икономика месечно благодарение на програмата за количествени облекчения
Фед няма да спре икономическите стимули

Програмата за количествени облекчения на САЩ няма да бъде спряна, стана ясно от срещата на Федералния резерв. За да се случи това, ФЕД иска да види още по-значително подобряване на нивата на безработица и укрепване на икономиката на страната, предава „Би Би Си“.

По време на срещата около половината членове на борда на Федералния резерв се съгласиха, че програмата, благодарение на която 85 млрд. долара биват влагани в американската икономика всеки месец, не би могла да бъде прекратена преди края на 2013 г.

Спекулациите, че тази сума би могла да бъде съкратена с до 50% през следващите няколко месеца, внесе смут на Уол Стрийт.

Новините, че стимулите няма да бъдат ограничени подейства благоприятно на стойността на акциите в страната.
„Няколко членове изтъкнаха, че ограничаването на изкупуването на облигации би била оправдана стъпка в близкото бъдеще“, пише в доклада от срещата. В допълнение обаче се казва, че „преди количеството на изкупуване да бъде забавено, много от членовете очакват да видят подобрение в пазара за работна ръка“.

Голяма част от борда на ФЕД  потвърди,че изключително ниските нива на лихвите ще останат на това положение до края на 2015 г. Четирима членове обаче не бяха така сигурни и предположиха, че все пак нивата биха могли да бъдат увеличени през тази или следващата година.

По въпроса за точния момент, когато ще се осъществи промяна в политиката, председателят на Федералния резерв, Бен Бернанке, сподели своята позиция в последвалата сесия на въпроси и отговори в Националното Бюро за Икономически Изследвания в Кеймбридж, Масачузец.

Той заяви, че при настоящите нива на безработица и съкращения в разходите на правителството, „икономиката на САЩ се нуждае от изключително гъвкава парична политика, която е с поглед в бъдещето.“

От края на миналата година Федералният резерв влива по 85 млрд. долара всеки месец за изкупуването на държавни и ипотечни облигации.

Вследствие на това изкупуване лихвените проценти останаха ниски, като целта бе американските граждани да купуват повече автомобили и домове и така да стимулират икономическия растеж на страната.

Инвеститорите се боят, че с ограничаването на програмата лихвените проценти ще се увеличат.

Непосредствено след изказването на Федералния резерв, индексите на нюйоркската фондова борса, Dow Jones и S&P, отбелязаха прираст.

Ким Рупърт, изпълнителен директор на Action Economics, каза, че според него бъдещето на паричната програма всъщност е станало още по-неясно.

"Повечето анализатори очакваха, че септември би било подходяща начална точка за действие. Незнанието за точния момент води до значително повече съмнения". 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....