Финансовите пазари предпочитат Клинтън за президент

08.11.2016 | 16:10
по статията работи: econ.bg
Избор на Тръмп ще доведе до по-голяма волатилност в краткосрочен план
Финансовите пазари предпочитат Клинтън за президент
Снимка: БГНЕС

Пазарните движения по време на кампанията за президентските избори в САЩ досега показват, че инвеститорите и финансовите институции смятат, че ако Хилъри Клинтън спечели, това ще доведе до по-сигурна икономическа и финансова среда поне в краткосрочен план, отколкото при победа на Доналд Тръмп, твърди "Ню Йорк таймс". 

По принцип е трудно да се гадае как политическите новини ще повлияят върху пазарите, но изданието отбелязва, че по време на кампанията се е наблюдавал ясен модел на пазарно поведение всеки път, когато някой от кандидатите е повеждал пред другия. 

Добрите новини за кандидатурата на Клинтън са съвпадали с поскъпвания на акциите и на мексиканското песо, както и със спад в очакванията за волатилност на пазара на акции. Добрите новини за Доналд Тръмп са имали точно обратните ефекти. Влиянието върху стойността на долара и държавните облигации обаче остава по-неясно.

Акциите и мексиканското песо ще бъдат пряко повлияни

Няколко са примерите, когато президентската кампания очевидно е довела до раздвижвания на пазарите, по-специално около скандалите с имейлите на Клинтън и вулгарните забележки на Тръмп за жените. 

Анализ на икономистите Джъстин Уолфърс и Ерик Зицевиц, направен около първия дебат между двамата кандидати, твърди, че пряката връзка между обратите в кампанията и цените на пазарите означават, че победа на Тръмп ще доведе до спад от 10 до 15% на големите борси и значителен срив в цената на петрола и на мексиканското песо, в комбинация с по-голяма нестабилност. Борсови анализатори са съгласни като цяло с тези изводи, макар и да липсва консенсус помежду им за тежестта им. 

В бележка в понеделник Evercore I.S.I. изтълкува доказателствата като знак, че победа на Тръмп ще доведе до спад от 5-6% на акциите. Ако Клинтън спечели, те ще поскъпнат с 2%, смятат те.

"Победа на демократите може да доведе до притеснения за по-високи данъци и повече регулации сред инвеститорите и корпоративните лидери, коментира Итан Харис, икономист от Bank of America Merrill Lynch. Победа на Тръмп би могла да има дори още по-голям ефект заради несигурността около това как обещанията му от кампанията ще бъдат превърнати в политики."

Трудни прогнози в дългосрочен план

Дори и тези оценки да предвидят правилно краткосрочните пазарни реакции на изборите, способността им за по-дългосрочни предвиждания за икономиката и бизнес средата не е особено добра. Пример за това е британският референдум за напускане на ЕС от 23 юни. В дните след вота за Brexit британската борса падна рязко, както и паундът. В следващите седмици ситуацията на пазарите се стабилизира, като в момента британските акции са по-скъпи, отколкото бяха в деня на вота, измерени от индекса FTSE 100.

Засега икономистите и пазарните анализатори твърдят, че по-трудно предсказуеми са ефектите, ако Тръмп спечели, тъй като не е ясно как точно ще управлява. Победа на Клинтън се приема, че ще означава последователност на политиките на досегашния президент Обама и по-малко радикални промени. Детайлите за тях обаче също ще са важни за пазарите. В този случай не се знае например дали тя ще намери необходимата подкрепа в Конгреса, за да въведе политиките от програмата си.

С други думи, реакцията на пазарите в сряда, от една страна, ще е отговор на разрешената загадка (кой е победителят), но веднага ще последва нова загадка – как този човек ще управлява.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...