Финландия се превръща в новия „болен човек на Европа“

27.01.2016 | 14:01
по статията работи: Даниел Василев
Спадът на продуктивността, в комбинация с нарастващия дълг, може да изправи страната пред катастрофа
Финландия се превръща в новия „болен човек на Европа“

След като последните 7 години бяха белязани от хронични проблеми в южната част на Европейския съюз, от няколко години проблеми се забелязват и на север, където Финландия се превръща в новия „болен човек на Европа“. Нещо повече – това определение беше дадено от министърът на финансите на Финландия Александър Стуб.

БВП на страната се сви за трета поредна година през 2015 г., а през първите три тримесечия на миналата година Финландия беше най-слабо представящата се икономиката в еврозоната, според публикуваните данни от Евростат. Същевременно страната има по-висок бюджетен дефицит от Италия, въпреки че е на 4-то място в Европейския съюз по приходи от данъци спрямо брутния вътрешен продукт, като посредством всички ставки и осигуровки приходите в хазната на страната през 2013 г. са достигнали 44% от БВП (за сравнение, през същата година в България те са били 28,1% от БВП). Същевременно, поради хроничните бюджетни дефицити, правителственият дълг на страната се покачва от 30% до 60% само в периода 2008-2014 г.

Графика 1: Бюджетни дефицити (лява скала) и дълг на правителството (дясна скала)

215938

Източник: Национално бюро за статистика на Финландия

Освен проблеми с публичните финанси във Финландия се наблюдава относително висока норма на безработица, която е над средното за страните от Европейския съюз. Към октомври миналата година тя е достигнала 9,5% при 9,3% средно за ЕС и 7,2% в съседна Швеция.

Същевременно изследване на Световния икономически форум свали конкурентоспособността на Финландия от четвърто до осмо място в света, а системата за определяне на възнаграждението за труд в страната е сред най-централизираните сред 140-те изследвани държави. Местни анализатори също признават, че по-значимата причина за слабото икономическо представяне на страната е спадът на продуктивността. Нику Маатанен от Research Institute of the Finnish Economy посочва, че докато в случая на Гърция, Португалия и Испания кризата е генерирана до голяма част от колосалните правителствени дългове, то в случая на Финландия за това спомагат и други фактори. „Ние не сме на ръба на пропастта в смисъла, който международните инвеститори влагат в това определение“, коментира той, цитиран от Bloomberg.

Финландия се превърна в икономика, която се движи посредством дефицити“ и която е „от 10 до 15% по-слабо конкурентна от Швеция или Германия“, коментира министърът на икономиката Оли Рен в интервю по-рано този месец, цитиран от Bloomberg. “Затова трябва да се направят реформи“, посочва още Рен.

Но реформите едва ли ще са най-лесната или бърза стъпка за Финландия. От една страна, държавата граничи с Русия, от която поръчките за финландски стоки и услуги спадат драстично, най-вече през последните месеци, тъй като руската икономика е в рецесия, върху нея има търговски санкции от страна на Европейския съюз, а дори и да нямаше руската рубла изгуби голяма част от стойността си спрямо еврото – към края на януари 1 евро се разменя за повече от 85 рубли спрямо 53 рубли за евро през август.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...