Финландия стана втората страна след Германия, която се обяви официално, че се противопоставя на влизането на Румъния и България в Шенген, съобщава румънското електронно издание "Румениа Инсайдър".
Това става само ден преди преди началото на заседанието на Съвета за правосъдие и вътрешни работи към Съвета на Европейския съюз. Заседанието ще се проведе на 7 и 8 март 2013 г. в Брюксел.
Министърът на вътрешните работи на Финландия Пейви Ресенен заяви, че Румъния и България са били приети твърде лесно в Европейския съюз, цитиран от електронното издание на държавната финландска телевизия YLE.
По думите на Ресенен позицията на Финландия не е свързана с проблемите с ромите от балканските страни, които просят по улиците във финландските градове. Тя обяснява, че причината е високото ниво на корупцията и неспазването на принципите на правовата държава.
Тази неделя германският министър на вътрешните работи Ханс-Петер Фридрих заяви в интервю за германското списание "Шпигел", че ще наложи вето при гласуване за членството на София и Букурещ в безвизовата зона. Според него двете балкански държави не са изпълнили всички необходими условия за влизането си в Шенгенското пространство.
Като причина за налагане на вето министърът на вътрешните работи на Германия също изтъкна корупцията в двете страни. "Който си осигури виза чрез подкуп, би могъл да стигне и до Германия без по-нататъшен контрол“, каза тогава Фридрих.
Вчера пък председателят на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент (ЕП) Ханес Свобода нарече „популистко и измамно“ решението от страна на Германия да наложи вето върху членството на София и Букурещ.
За да бъде взето решение всички страни-членки трябва да го приемат с единодушие.
Приемането на България и Румъния в безвизовата зона беше възпрепятствано основно от Холадния. Към негативната позиция на страна се присъединиха и други държави-членки. По-късно стана ясно, че страната на лалета е променила в положителна посока отношението към влизането на двете страни в Шенген.