Фондът за компенсиране на инвеститорите е с нов правилник

09.05.2017 | 14:40
по статията работи: econ.bg
Промените са във връзка със Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитните институции и инвестиционни посредници
Фондът за компенсиране на инвеститорите е с нов правилник
Снимка: БГНЕС

Фондът за компенсиране на инвеститорите (ФКИ) вече има нов правилник. Това става ясно от последния брой на Държавен вестник. Измененията са инициирани от Комисията за финансов надзор (КФН).

Промените са във връзка със Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитните институции и инвестиционни посредници и целят целят синхронизирането му с действащата нормативна уредба.

Управителният съвет на фонда вече ще управлява и Фонда за преструктуриране на инвестиционни посредници (ФПИП). За целта е предвиден нов отдел в администрацията на ФКИ - „Дейности на ФПИП”, който е независим и обособен от структурните звена на Фонда за компенсиране на инвеститорите, ангажирани с дейността по компенсиране на инвеститорите, и ще подпомага управителния съвет на ФКИ при упражняване на функциите му по управление и използване на ФПИП. 

Казано по-ясно – ФКИ ще отговаря и за събираните от инвестиционните посредници годишни вноски, ще организира воденето на отчетността и ще оказва методическа помощ на инвестиционните посредници по въпроси, свързани с дейността на ФПИП.

Друга новост е, че съгласно нормативната уредба с решение на управителния съвет на фонда средства на ФПИП могат да бъдат възлагани за управление на Българската народна банка (БНБ) срещу възнаграждение.

Разходите, свързани с управлението на ФПИП, са част от общите административни разходи на Фонда за компенсиране на инвеститорите.

Средствата на ФПИП могат да се инвестират във финансови инструменти (депозити в левове и евро и други финансови инструменти, предлагани от Българската народна банка; депозити в евро при чуждестранни банки, които имат един от трите най-високи кредитни рейтинги, присъдени от две агенции за кредитен рейтинг; дългови инструменти в евро, без вградени опции, емитирани от чужди държави, чуждестранни банки, чуждестранни финансови институции, международни финансови организации, чуждестранни агенции или други чуждестранни дружества, които инструменти или емитент имат един от трите най-високи кредитни рейтинги, присъдени от две агенции за кредитен рейтинг).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...