Хапчета за 2.1 млрд. лв. са изпили хората през 2010 г.

13.06.2011 | 10:22
по статията работи:
Въпреки кризата само за година пазарът на лекарства у нас е нараснал с 14%, като при препаратите без рецепта ръстът е 10%
Хапчета за 2.1 млрд. лв. са изпили хората през 2010 г.

Хапчета за над 2,1 млрд. лв. са изпили българите за миналата година, показват данните на Агенцията за лекарствата. В сумата влизат както парите, изхарчени за лечение в болниците, покритите от Здравната каса и държавата, така и броените от самите хора, пише в днешния си брой вестник "Монитор".

Въпреки кризата само за година пазарът на лекарства у нас е нараснал с 14%, като при препаратите без рецепта ръстът е 10%. За последните пет години обемът му се е удвоил, коментира доц. Николай Данчев, зам.-декан на факултета "Фармация" към Медицинския университет в столицата. Въпреки това обаче все още не сме достигнали средното европейско ниво по потребление на лекарства.

Годишно всеки българин е използвал препарати за около 150 евро докато във Франция консумацията достига 460 евро на човек, а в Белгия- 400 евро. Затова пазарът има значително по-голям потенциал, ако се лекуваме както трябва и достигнем поне средното вино в ЕС, твърди доц. Данчев. Съвсем друг бил въпросът каква част от разходите за лекарства се реинбурсират у нас и в останалите страни на ЕС.

Българите пият най-малко лекарства за болно сърце в целия Европейски съюз, макар да умират най-много от него, показва още справката на Европейската агенция по лекарствата. Сърдечносъдовите заболявания са причина за над 60% от смъртните случаи у нас и това ни прави абсолютни рекордьори в ЕС. Лекарствата, с които ги лекуваме обаче, съставляват само 25% от всички пари, които харчим в аптеките. А те от своя страна се оказват твърде малко.

По количеството на приетите статини, които понижават холестерола, страната ни се нарежда на 25-о място в съюза с 0,24 опаковка на човек. В съседна Гърция например употребата им достига 1,71 опаковка.

При сартаните, които помагат да контролираме високото кръвно, българите пият средно по 0,3 опаковка, докато в Европа приемат 1,77. При тези препарати сме на 18-о място в общността. Сартаните осигуряват модерна терапия на хипертонията, защото имат малко странични ефекти, а са с най-голяма полза за пациентите, коментира доц. Николай Данчев.

Въпреки че купуваме най-много хапове за гастрити и колит, през миналата година най-голям ръст при продажбата имат препаратите срещу респираторни заболявания и хормоналните. Първенството им е свързано както с миналогодишната истерия от грипа, така и с пълната реинбурсация, която здравната каса въведе например за лекарствата срещу астма. При хормоналните освен на виаграта скокът се дължи и на кортикостероидите за лечение на болести като ревматоиден артрит, лупус и др. След известно прекъсване тяхното производство в страната беше отново възобновено.

В момента аптеките ни предлагат над 7000 различни препарати Освен с богатия избор и растящата заболеваемост, свързана с демографската характеристика на населението, прогнозите за продължаващо развитие на лекарствения пазар се мотивират и с необходимостта от по-съвременното лечение. То пък предполага срещу болестите да се ползват пакети, а не само едно-две лекарства. Например контролът над хипертонията не може да се постигне само с едно лекарство, смята доц. Данчев.
.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...