Нетната миграция към Великобритания е намаляла с 81 000 души до 246 000 през 12-те месеца от март миналата година до същия месец на 2017 г. По-голямата част от този спад се дължи на напускащите европейски граждани - общо 44 000 души или с 20 000 повече, отколкото за предходния период.
Това показва официалната британска статистика, публикувана в четвъртък. Само сред гражданите на Европейския съюз в Обединеното кралство нетната миграция за разглеждания период е 127 000, с 51 000 по-малко от предходния - най-ниското ниво от края на 2013 г. насам. Това означава, че прирастът на граждани на страни от Европейския съюз е бил с 40% по-малък за този период, отколкото за предходните 12 месеца.
За разглеждания период общият брой на имигрантите, пристигнали във Великобритания - 588 000 души - е най-малкият от юни 2014 г. Емигриралите от страната са достигнали 342 000 - най-големият брой от септември 2012 г., казва Агенцията за национална статистика. Тези общи данни включват както гражданите на ЕС, така и на страни извън съюза и британските граждани, които напускат или пристигат в страната.
Особено рязко се е увеличил делът на напускащите от източноевропейските държави, присъединили се към Европейския съюз през 2014 г. и представляващи отделна статистическа категория в Обединеното кралство (EС8). Близо 17 000 повече граждани на Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Словакия и Словения са си тръгнали за 12-те месеца до март тази година, отколкото в предходния период.
"Резултатите показват, че резултатът от референдума за ЕС може да влияе на решението на хората да мигрират от и до Великобритания, особено на граждани на ЕС и ЕС8. Много рано е да се твърди дали това е показател за дългосрочна тенденция", каза говорител на британската Агенция за национална статистика, цитиран от Би Би Си.
Данните обаче са публикувани седмица след изследване, според което повече граждани на страни членки са работили на Острова през второто тримесечие на тази година, отколкото през същия период на миналата. Увеличението се дължи само на нарасналия брой българи и румънци, но то не отчита нетната миграция, а общия брой трудови имигранти.
Според агенцията повечето мигранти се местят във Великобритания с трудова цел, но това все по-често се случва не за да търсят работа, а когато вече имат сигурен работен ангажимент.
В периода март 2015 - март 2016 г. нетната миграция е достигнала 327 000 души, уточнява статистическата служба.