Цената на бензина ударно се повиши

24.01.2012 | 08:40
по статията работи: Ралица Стоянова
Родните бензиностанции изпревариха новината за петролното ембарго над Иран
Цената на бензина ударно се повиши
Снимка: Sxc.hu

Официалното решение на ЕС да наложи петролно ембарго над Иран разпали страховете за нов ценови шок при горивата. 27-те външни министри на Евросъюза вчера превърнаха във факт заканата да спрат доставките от Техеран заради ядрената му програма. Новината дойде на фона на поредното увеличение на цените на горивата по бензиностанциите у нас.

Литър бензин А95 вчера достигна 2.50 лв. на дребно - с 6 стотинки повече спрямо началото на януари, с което плътно се доближи до абсолютния рекорд от миналото лято, когато беше 2.53 лв. С рекордна цена от 2.64 лв. на дизела обаче още вчера България изпревари 7 европейски държави.

Бензинът у нас поскъпва за трета поредна седмица. От 2.44 лв. на литър в първата седмица на 2012 г. цената на най-ползвания бензин се качи два пъти с по 3 стотинки. Повишаването на цените на дребно дойде, след като "Лукойл" два пъти ревизира цените на едро заради високите цени на петрола на световния пазар. Според последната актуална тарифа от 19 януари нефтохимът в Бургас продава масовия бензин на едро по 2.378 лв. за литър. В бензиностанциите на "Лукойл" цената на дребно вчера беше 2.50 лв., на 2.51 лв. търгуваха други големи вериги като "Шел" и OMW.

Цената на дребно при дизела тази седмица се запази без промяна спрямо предходната - 2.64 лв. на литър, след като успя да поскъпне седмица по-рано с 4 стотинки спрямо началото на годината. Спрямо декември 2011 дизелът е скочил с 14 стотинки, като 8 стотинки от увеличението се дължат на по-високи акцизни ставки, пише в "Сега".

От статистиката на портала energy.eu към 23 януари става ясно, че 7 европейски страни продават по-евтин дизел на дребно, макар и с малко. С по-ниски цени пред нас са Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Полша, Румъния, Словения, Кипър. При бензина по-ниски цени имат Кипър и Полша.

Според наблюдатели поскъпването у нас е в отговор на случващото се с Иран и натрупаното напрежение на световните пазари около очакваното ембарго. "Решението за налагане на санкции не е новина и тази несигурност вече е консумирана от пазарите", коментира Лъчезар Богданов от "Индъстри Уоч". Според него първата реакция на пазарите към случилото се в Брюксел още не предвещава ценови шок, всичко зависи от това как ще отговори на ембаргото Иран и какво ще предприеме коалицията от държави, обявила се срещу ядрената програма на Техеран.
"Взетото решение от ЕС може да се тълкува като знак за задълбочаване на конфликта и крие рискове. Ако ембаргото доведе до намаляване на предлагането на петрол при запазено търсене, цените със сигурност ще се увеличат. Пазарите ще реагират и при предприемането на конкретни враждебни действия в района", коментира Георги Ангелов от "Отворено общество".

Иран вече заплаши да блокира пролива Хормуз, през който минават доставките и на други петролни държави, но наблюдатели се съмняват доколко реална е тази заплаха. Това ще доведе до икономическа и военна катастрофа в Залива, коментират експерти.

Наложеното ембарго ще окаже сериозно влияние и върху отделни европейски страни, които и без тази криза са в тежко състояние, коментираха вчера западни медии. Най-зависими от доставки от Иран в Европа са Гърция, Испания и Италия с приблизителен дял на вноса от 22, 10 и 13%. Те ще трябва да търсят нови доставчици. ЕС ще анализира през май ефекта от санкциите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...