Водопреносната система в страната е в окаяно състояние. Загубите по трасетата са средно между 50 и 60%, на места стигат и до 70%. Това заяви в предаването "Преди всички" на БНР председателят на Българската асоциация по водите Иван Иванов. Той уточни, че не всичко това изтича под земята, а в тази цифра влизат и кражбите, и недобре измерената вода от водомерите. Според експертите над 12% загуби вече е много.
Иванов допълни: "Тук през годините не е инвестирано дългосрочно и сега трябва да се наваксва с много бързи темпове, което означава, че трябва да се вкарат много големи инвестиции за кратък период от време. Инвестициите обикновено минават през цената на водата. Според председателя на асоциацията по водите вариант за изход от ситуацията е усвояването на евросредства. Той добави: "Европейските средства ще смекчат удара върху потребителя, но те не са достатъчни, за да се покрият всичките нужди. Неизбежно ще трябва да се увеличава цената, за да се намерят средства".
Поредните промени в Закона за водите целят да направят по-ясна собствеността, дават ясна индикация кой е собственик на водопроводите, каналите и се опитват да окрупнят ВиК операторите, като на
територията на една област да има само един оператор, уточни Иванов. Според него тогава ниските цени, които се държат от малките ВиК операторите, ще се повишат.
Кметът на Кюстендил Петър Паунов подчерта, че ситуацията с водата в града е изключително тежка, качеството на услугата е лошо, а цената е една от най-високите. Той изтъкна, че от
71 села в общината, вече 30-40 са на режим почти цяло лято. "България има нужда от водна полиция, защото ВиК дружествата се източват", категоричен е Паунов.