С настъпване на есента е възможно цената на меда да се увеличи поради факта, че всички услуги също се увеличават. Това коментира днес във Варна Пламен Иванов - председател на Националния браншови пчеларски съюз. Не се очаква драстично увеличаване на цената. В момента килограм от суровината на дребно се търгува на пазара за около 10 лева, а е възможно цената да стане до 13 максимум 15 лева за килограм.
Това не е по-голямо поскъпване в сравнение с другите стоки за употреба, каза Иванов. Той добави, че пчеларството е свързано и с цените на горивата, транспорта, но освен това производителите имат и съпътстващи разходи, които трябва да се покрият.
Между 9000 и 12 000 тона мед годишно се произвеждат в България. Около 3000 тона от произведения в страната суровина е за вътрешнообщностна доставка, която е ориентирана към Германия, Италия и Австрия. Тези три страни са най-големите потребители на роден мед. В Германия държи от този експортно ориентиран продукт около 2000 тона мед.
Предимно се изнасят флорни медове, като по думите на Иванов интересното при този вид пчелен продукт е, че той се изнася във варели и не се изнася в малки разфасовки. Това е важно уточнение, тъй като означава, че този продукт не отива в търговската мрежа на Германия по етикировката на български продукт, а те сами си го преетикират.